Geri
see fares on moovit

HES Kodu ile Ulaşım Kartlarının Entegrasyonu

October 5, 2020

  HES kodları ile ulaşım kartlarının entegrasyonu için çalışmalara başlayan BURULAŞ, süreci 10 gün içerisinde tamamlayacak. Hazırlanan sistem üzerine vatandaşların HES kodlarını paylaşması ile ilerleyecek süreçte, karantinada olması gerekirken toplu ulaşım aracını kullanmak isteyenlerin kartları geçici süreliğine askıya alınacak. Kararın ardından çalışmalara başladıklarını ifade eden BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, Sağlık Bakanlığı’nın prosedürlerini incelediklerini, araştırmalar yaptıklarını kaydetti. Entegrasyonu sağlayan diğer illerle de irtibat halinde olduklarını kaydeden Çapar, “Bu şehirlerin tecrübelerinden de faydalanarak işi yürütüyoruz” dedi.

  HES KODUNU VATANDAŞ GİRECEK

  Çalışmanın normal şartlarda 10 gün içerisinde tamamlancağını belirten Çapar, asıl kritik olan noktanın vatandaşın HES kodlarını sistem üzerinden paylaşması olduğunu dile getirdi. Çapar, “Devlet, kişisel verilerin giziliği noktasında herhangi bir bilgi paylaşamıyor. Bu nedenle biz işi bitirdiğimizde vatandaş kendi HES kodlarını bu sisteme girecek. Biz de bu kodlar üzerinden sorgulama yapacağız. Verilen kodları, toplu ulaşım kartların seri numarası ile eşleştirecğiz. Böylelikle o gün karantinada olması gerektiği halde toplu ulaşımı kullanmak isteyenleri tespit edeceğiz. Bu kişilerin kartlarını karantina sonuna kadar askıya alıp, Sağlık Bakanlığı’na ihbarda bulunacağız. Bunun sonucunda idari yaptırımlar uygulanacak” diye konuştu.

  600 BİN KİŞİSEL KART

  Henüz kişiselleştirilmemiş anonim kartlar için de çalışmalar yapacaklarını kaydeden Çapar, “Şehrimizde 600 bin kişiselleştirilmiş kart bulunuyor. Anonim kartların kişiselleştirilmesi için teşvik edici çalışmalar yapcağız. Mobil uygulama ve diğer uygulamalarla vatandaşlara ulaşarak, kartların kişiselleştirilmesi için gündem oluşturacağız. Anonim kart sahiplerinin toplu ulaşım araçlarına alınmaması ile ilgili bir kural şu anda yok. Ancak devlet, bu kart sahiplerini almayın derse biz de gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

  kaynak: olay.com.tr

  Önceki