İnan, İstanbul Topluluk Elçisi

July 20, 2016

  Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul, Avrupa ve Asya üzerindeki eşsiz konumuyla, dünya üzerindeki 5 kıtalararası şehirden birisi. Şehir 14 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor ve hem tarihi hem kültürel özellikleriyle çok sayıda ziyaretçinin akınına uğruyor ve bu durum hiç şüphesiz dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomilerinden birisine sahip olmasını sağlıyor. Her gün şehirdeki milyonlarca insanın ulaşımını desteklemek için, otobüs, metrobüs, metro, tramvay, füniküler, vapur ve dolmuşlardan (ve minibüs) oluşan kompleks bir ulaşım ağı bulunuyor.

  istanbul trolley

  İnan ile tanışın, profesyonel olarak video, animasyon ve hareketli grafikler üzerine çalışıyor ve aynı zamanda İstanbul’un Topluluk lideri. İnan uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra OpenStreetMap gibi topluluk temelli bir uygulama olduğunu anlayınca, hemen Moovit Topluluğu’na katılmış. Tam bir toplu taşıma tutkunu olan İnan “Çocukluğumdan beri toplu taşımayı kullanıyorum ve elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum.” diye ekliyor.

  İnan İstanbul Topluluğu’nda yaptığı katkılarla hevesi ve tutkusunu ortaya koyunca Moovit Ekibi tarafından Elçilik için davet edildi. İnan, İstanbul Elçisi olmak için davet edilmenin büyük bir başarı olduğunu belirtiyor, ki kesinlikle çok haklı. İnan’a Elçi olmanın Topluluğa yaptığı katkıları etkileyip etkilemediğini sorduğumuzda ilginç bir şekilde uygulamayı daha detaylı ve yoğun bir şekilde kullanmaya başladığını paylaştı. İstanbul gibi birbirinden bağımsız ve düzensiz işleyen toplu taşıma ağlarının olduğu bir şehirde bunun ne kadar önemli olduğunu belirten İnan şimdi farklı operatörlere ulaşarak bilgi toplamaya çalışıyor. Bu durumu “Bilgisayar oyunlarında zorluk seviyesini “Nightmare” olarak ayarlamış gibiyim ama karşılık beklemeden yaptığım bir şey olduğu için gerçekten keyif veriyor.” diyerek anlatıyor.

  İnan’ın bir sonraki adımı “Diğer kullanıcılarla bir araya gelip diğer ülkelerde ve şehirlerde olduğu gibi mapathonlar düzenleyebilmek.” Ve biz de mapathonla ilgili haberleri merakla bekliyoruz!

  Previous