Geri
Weather LP

İstanbul İçin Yağış Uyarısı

October 8, 2020
  Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, önümüzdeki günlerde aniden düşeceğini belirten uzmanlar, Perşembe ve Cuma günü, İstanbul’da dolunun etkili olabileceğini söyledi. Meteoroloji’den de turuncu kod ve sarı kodlu uyarılar peş peşe geldi. İstanbul için meteoroloji ve valilik art arda uyarılarda bulundu. Vali Yerlikaya Twitter hesabından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bizzat uyardı.

  DHA’nın haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Önceki yağışlara baktığımızda Ümraniye, Çamlıca çevresinde kuvvetli olmuştu. Aslında buranın biraz topografik yapısından da kaynaklanıyor. Çamlıca’nın İstanbul’un en yüksek noktalarından biri olması. Yaklaşık 250 metre civarında. Denizden gelen akımların direkt atmosferin yukarısına doğru daha hızlı taşınmasına sebebiyet veriyor. O yüzden evet o bölgelerdeki vatandaşların biraz daha dikkatli olmalarında fayda var” dedi.

  Türkiye genelinde hava sıcaklıkları artarak, mevsim normali değerlerinin üzerine çıktı. Ancak uzmanlar, sıcaklıkların yükselmesinin ardından önümüzdeki günlerde yurda giriş yapacak soğuk hava sisteminin dolu, fırtına ve hortuma neden olabileceğini vurguladı. İstanbul’da özellikle Çamlıca ve çevresindeki ilçelerde dolu yağışı, Perşembe ve Cuma günü daha etkili olabilir.

  Meteoroloji’den turuncu kod ve sarı kodlu uyarılar peş peşe geldi. İstanbul için meteoroloji ve valilik art arda uyarılarda bulundu. Vali Yerlikaya Twitter hesabından vatandaşları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bizzat uyardı.

  Bu konuda İETT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşımda aksamaların olabileceğine dair uyarıda bulundu.

  Kaynak: yenicaggazetesi.com.tr & milliyet.com.tr

  Önceki