Geri

İstanbul’da Ulaşıma Yüzde 35 Zam

February 7, 2020

  İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İSTESOB) talebi üzerine AKOM’da yapılan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılması kararı alındı.

  Karar oy çokluğuyla kabul edildi. Zam, Marmaray dışında İstanbulkart kullanılan özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacak.

  10 ŞUBAT’TA UYGULANMAYA BAŞLANACAK

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım fiyatlarına maliyetlerdeki artış nedeniyle yapılan zammın, 10 Şubat Pazartesi günü uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

  İBB’den yapılan açıklamada, belediyenin başkanlık ettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) dünkü toplantısında, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İSTESOB) teklifiyle İstanbul’daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.

  YENİ FİYAT TARİFESİ

  Yeni toplu ulaşım tarifesinin, 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacağı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

  “2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, 205 lira olan tam mavi kart 275 lira, 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılacak.

  Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde tam bilet aktarma ücretlerinde, birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.

  Öğrenci aktarma ücretlerinde ise birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.

  Şehir Hatları vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak tespit edildi.

  Deniz yollarında birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira olacak.”

  Kaynak: ntv.com.tr

  Önceki