Geri
see fares on moovit

İstanbul’da ulaşıma zam teklifi ertelendi

July 27, 2023

  Toplu ulaşım ücretlerine zam yapılması teklifinin görüşüldüğü, UKOME toplantısında zam kararı çıkmadı.

  Kurumların teklif ettiği zam oranlarında anlaşılamadığı için İstanbul’da otobüs, Metrobüs, metro, tramvay, nostaljik tramvay, Marmaray, vapur, deniz otobüsü, dolmuş, minibüs, taksi, okul ve personel servisi olmak üzere toplu ulaşıma zam kararı önümüzdeki günlerde yapılacak olan olağanüstü UKOME toplantısına bırakıldı.

  Dentur Avrasya yüzde 101; İBB yüzde 57,07;  İstanbul Taksi Esnaf Odası yüzde 100; İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası personel servisleri için yüzde 200, okul servisleri için ise yüzde 82;  Turyol yüzde 65; UAB yüzde 40 oranından zam yapılmasını teklif etti. UKOME toplantısında zam oranları üzerinde anlaşma sağlanamadığı için toplu taşıma ücretlerine zam yapılamadı.

  MİNİBÜSLERDE YENİ DÖNEM

  Toplantıda İstanbul’da hizmet veren minibüslerin elektronik bilet entegrasyonuna dahil edilmesi teklifi geldi. Görüşülen teklif oybirliği ile kabul edildi.

  Entegrasyon ilk olarak pilot bölge seçilen Arnavutköy’den başlayacak. Entegrasyonun sağlanmasının ardından artık İstanbulkart ile minibüslere binilebilecek. Toplantıda, minibüste en kısa 2 kilometreye kadarki mesafenin indi bindide 7’den 10,99 liraya yükseltilmesi istendi.

  Kaynak: radyotrafik.com & birgun.net

  Önceki