Geri

Metrobüsle ilgili son güncellemeler!

October 3, 2019

  GECE SEFERLERİNDE ARTIŞ

  İETT, 24 saat ulaşım olanağı sunan 34 G Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattında sefer ve araç sayısını artırdığını duyurdu.

  Cuma ve Cumartesi gecesi yoğunluk yaşanan 00.00-03.00 saatleri arasında, Cuma gecesi için mevcut 30 araca 8 araç ilave edilerek toplam 38 araçla; Cumartesi gecesi ise 35 araca 15 araç ilave edilerek toplam 50 araçla hizmet verilmeye başlandı. Böylece metrobüs seferleri yüzde 27 oranında arttırılmış oldu.

  METROBÜS YOĞUNLUĞUNA ÇÖZÜM ÇALIŞMALARI

  İETT yetkililerinin yaptığı çalışma neticesinde Metrobüs Hattı’ndaki yoğunluğun üniversitelerin açılması ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu’nun sefer sayısının arttırılmasından kaynaklandığı tespit edildi. Günlük 750 bin yolcu kapasitesine sahip hattaki yolculuk sayısının 1 milyonu aştığı görüldü.

  Metrobüs hattında yoğunluk azaltıcı, kapasite arttırıcı 3 ayrı çalışma başlatıldı.

  10 ARAÇ DAHA EKLENDİ

  Bu kapsamda 525 körüklü otobüsün hizmet verdiği hatta 10 araç daha eklendi. Sögütlüçeşme’den Zincirlikuyu istikametine giden her 3 araçtan bir tanesi boş kalkıyor. Yolcu sayısının arttığı pik saatlerde boş otobüslerin dolu istasyonları rahatlatması amaçlanıyor.

  TURNİKELER TAŞINIYOR

  İETT, Altunizade İstasyonu’na uzanan üst geçit ve turnike bölgesindeki yoğunluğu almak için İstanbulkart turnikelerini metro çıkışına çeken bir çalışma başlattı. Bu istasyondan Metrobüs hattına aktarma yapacak vatandaşlar, İstanbulkart’larını metro çıkışındaki turnikelerde okutabilirler. Çalışmayla üstgeçit ve istasyondaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

  METROBÜS ARAÇLARININ KAPASİTESİNİN ARTTIRILMASI

  Metrobüs Hattı’ndaki yolculuk kapasitesinin arttırılmasıyla ilgili proje için de start verildi. İETT, hattaki otobüsleri 1,5 – 2 kat daha fazla yolcu taşıyan yeni yerli üretim otobüslerle değiştirilmesi için çalışma başlattı.

  Kaynak: birgun.net & istanbulhaber.com.tr

  Önceki