Portekiz’i Mükemmelleştiriyoruz

October 30, 2017

  Carlos & Ricardo

  Tek bir ortak paydada birleşen üç benzersiz hikaye

  Nuno, Ricardo ve Carlos, Portekiz Mooviter Topluluğu’nun temel taşları. Moovit’le yaptıkları iş birlikleri üç ayrı olaydan esinliyor ama toplulukları için ulaşımı iyileştirme noktasında buluşuyor.

  Lizbon’un yerlisi olan Nuno, bir gün bir hevesle Moovit’i indirdi. “Şehrinin verilerini geliştir” butonunu gördü ve ne ile iligli olduğu ilgisini çekti. Nuno, Lizbon metropol bölgesindeki kullanıcılar için toplu taşıma deneyimini iyileştirmeye kararlıydı. Uygulamadaki butona tıkladı ve  Editör’ü keşfetti. Böylece Moovit’le olan iş birliği başladı.

  Ricardo, Moovit’i Eylül 2016’da keşfetti. Annesinin ameliyat geçirdiği bir hastaneye giden hatlara aşina değildi. Ricardo yolculuklarına yardımcı olabilecek 3 veya 4 mevcut seçenek arasından Moovit’i seçti. Yerel bilgisini kullanarak nasıl katkıda bulunabileceğini hemen fark etti. Aynı motivasyonla harekete geçen Nuno gibi “Şehrinin verilerini geliştir” butonu aracılığıyla Mooviter Topluluğu’na katıldı.

  Carlos Moovit hakkında çok şey bilmeden uygulamayı indirdi. Memleketi olan Tagus Nehri’nin güney kıyısında doğru verilerin eksik olduğunu fark etti. Carlos, ulaşım hizmetini iyileştirmek istedi ve Topluluğa katıldı. “Şehrinin verilerini geliştir” butonuna tıklayarak Moovit ve Lizbon’daki Mooviterlarla olan iş birliğine başladı.

  Söylemeye gerek yok, “Şehrinin verilerini geliştir” butonu Moovit’in 90 milyon kullanıcısı için çok kıymetli çünkü her yere özel ve en güncel toplu taşıma bilgilerini sağlamamıza yardımcı oluyor.

  Başlarken

  Her Topluluk Elçisi, Lizbon’daki verileri iyileştirmeye başladı ve en fazla sayıda insan için maksimum fayda sağlamak için büyük ulaşım operatörlerine odaklanmaya başladılar. Mooviter yolculuklarına bağımsız olarak başladılar, ancak yolları çakışmaya başladı. Carlos, bölgedeki diğer Mooviterlara ait çok az etkinlik olduğunda projeye katıldığını hatırlıyor. Sonra Nuno ve Ricardo geldi. Birbirlerinden motive olan bu üç elçi, saatlerin güncellenmesi, durak yerlerinin değiştirilmesi ve yeni kaynaklardan veri eklenmesi de dahil olmak üzere veriyi adım adım düzeltmeye başladı.

  Lizbon’un Yerelleştirilmesi

  Her elçi için en büyük ödül, çabalarının doğrudan bir sonucu olarak bölgelerindeki insanların daha kolay seyahat ettiklerini bilmektir. Ricardo Moovit’e katkıda bulunması için ona neyin ilham kaynağı olduğunu sorduğumuzda “İki kelime: kentsel hareketlilik – kullanıcılara karar verme yetkisi veriyor ve yolculuk için daha fazla seçenek hakkında bilgilendiriyor” dedi. Bundan daha fazla hem fikir olamazdık. Mobilite özgürlüğü, Moovit bir Mobility as a Service (MaaS) sağlayıcısı olduğu için en değerli katkısıdır.

  Nuno, ulaşım deneyimini iyileştirmenin önemli bir yolu olarak, bisiklet ve araba paylaşımı veya isteğe bağlı araç servisleri gibi çeşitli ulaşım türlerini eklemenin uygulamanın verimliliğini artıracağını düşünüyor. Sonuçta, amaçları, kullanıcılara en iyi ve en yerel bilgiyi sağlamak.

  Yerelleştirme süreci yıldırıcı olabilir, ancak Mooviterların oluşturduğu güçlü destek ağı sayesinde daha kolay hale geliyor. “Mooviterların şehirleri hakkındaki bilgileri ve karşılaştıkları ulaşım sorunları, dünyanın farklı yerlerinde Moovit’in gelişimi için hayati bir köprü oluşturuyor” diye paylaştı Nuno.

  Buna ek olarak, Nuno, Ricardo ve Carlos, Moovit’le olan iş birliklerinin yanı sıra, üçünün aralarındaki iş birliğinin, yani Lizbon Topluluğu’nun, Mooviter olmanın en ödüllendirici bölümlerinden biri olduğunu düşünüyorlar. Portekiz Operasyon Müdürü Fernanda Poretsky ve Brezilya Operasyon Müdürü Erick Araujo’nun liderliğini, toplulupun gelişiminde de bir araç olarak değerlendiriyorlar ve her biri en kısa zamanda fiziksel olarak buluşmayı umuyorlar.

  Lizbon ve Mooviter Topluluğuna yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederiz! Portekiz’den daha fazla haber almak için sabırsızlanıyoruz!

  Previous