Moovit Üniversite Programı

July 27, 2017

  Moovit Uni Program RESIZED

  Kentsel hareketliliği iyileştirmek için yeni bir yaklaşım

  Moovit Üniversite Programı iki yıl önce yeni bölgelere genişleme ve Mooviter Topluluğu’nu büyütme amaçlı kapsamlı bir proje olarak başladı. Çoğu şehir, toplu taşıma ağlarıyla ilgili dijital bilgiye sahip değil. Bu şehirlerden bazılarına yardım etmek için Moovit yaratıcı oldu.

  Zorlukları fırsatlara dönüştürmek

  2014’ten beri Moovit Operations Manager olan Anette Mitrani, memleketi Meksika’da toplu ulaşımı iyileştirmek için bir yol bulmak istiyordu. Meksika’nın ulaşım sisteminin çoğu resmi ulaşım kurumları tarafından işletiliyor, ama kentsel ve kırsal alanlarda hükümetten izin almak isteyen bağımsız otobüs sahipleri tarafından da işletilen hatlar var, Türkiye’deki özel halk otobüsleri veya dolmuş hatları gibi. Birçok otobüsün programı ve durakları online olarak bulunamıyor. Moovit, bu lokal verilere erişmek ve diğer kullanıcılar için Moovit’e eklemekten en fazla fayda sağlayacak topluluk üyelerini bu konuda cesaretlendiriyor. Bu doğrultuda Meksika’daki üniversiteler Anette’in çalışmalarının odağı haline geldi. Öğrencilere, ulaşım sistemlerini Moovit Editör’de, Moovit’in Mooviter’ların şehirlerini haritalaması için oluşturduğu araç, haritalandırabilecekleri ve üniversite derslerine entegre olan bir program geliştirdi. Anette, üniversitelerden eğitim konusunda ve lojistik alanda destek alırken programları uzaktan yönetiyor.

  Potansiyel değeri takdir ederek, üniversiteler Moovit’in programını kendi müfredatlarına kabul ettiler. İlk program 2015’te Meksika’nın Puebla kentinde gerçekleşti ve Meksika’daki diğer üniversitelerde ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer ülkelerde de yaygınlaştı.

  Başarılı bir program geliştirmek

  2017’de Meksika’da düzenlenen ilk ders, University UPIICSA (IPN)’de “Seminario de Tópicos de Ingeniería en Transporte”deydi (Ulaşımda Mühendislik Semineri). İkincisi “Modelos de Reemplazo y Mantenimiento” (Yedek ve Bakım Modelleri.) Toplam yaklaşık 60 öğrenci katıldı. Öğrenciler, çoğu zaman, misyona bağlılığın açık bir işareti olan en doğru bilgileri edinmek için rotaları fiziksel olarak dolaştılar.

  Her programın eşsiz öğeleri vardı. Örneğin, Editör için Mobil Mapping özelliğinin geliştirilmesi, öğrencilerin yoldayken haritalama kabiliyetini önemli ölçüde geliştirdi. Ayrıca, bu, haritalamanın doğruluğunu ve kolaylığını artırdı.

  Başarıyı ölçme

  Program sırasında, öğrenciler yalnızca 2017’de, Editör’de 550’den fazla yeni hattın haritasını oluşturdular. Bu kadar detaylı veri başka hiçbir yerde, hatta belediyede bile bulunmuyor. Tahminler, Meksika Büyükşehir Bölgesi’nde (ZMVM) turistler de dahil olmak üzere 20 milyon kişinin bu iş birliğinden yararlanacağını gösteriyor.

  Topluluk büyümesi ve katılım başarılı bir programın diğer göstergeleridir. Bazı mezunlar, yerel ulaşım operatörlerinin resmi verilerinin kalitesini yükseltmeye yardımcı olmaya devam ettiler.

  Niceliksel olmanın ötesinde, programın süresini aşan bir etkiye sahip olmasını sağlamak için hayati önem taşıyan bazı yan faktörler bulunmaktadır: sivil katılımı teşvik etmek, topluluğun parçası olmaktan dolayı gurur duymak ve kentsel sürdürülebilirlik bilinci geliştirmek. Bir bölüm üyesi şunu ifade etti: “Bu deneyim, dünyanın vatandaşı olmak demektir … Ulaşım meselesi yaşam kalitesi ile ilgilidir, sivil haklarla ve ayrıca çevre ve sürdürülebilirlik konularıyla ilgilidir. Yaptığınız şey bir “glokal” egzersiz ; uluslararası bir etkiye sahip olmak için yerel olarak ele alınılan “(Silvia Figueroa, Tecnológico de Monterrey Bölüm Başkanı, Guadalajara Kampüsü).

  Gelecek için planlar

  Bu ilk programlar, başka ülkelerde de uygulanabilecek modeller oluşturuyor. Anette ve Moovit ekibi, bu programları ulaşım verilerine erişmenin benzer zorlukta olduğu diğer ülkelere yaymayı planlıyor. Ayrıca toplanan verilerin kalitesini geliştirmeyi umuyor. Üniversite programı Moovit’in nasıl diğer uygulamaların kapsamının çok ötesine geçtiğini gösteriyor.

  PR

  http://www.20minutos.com.mx/noticia/234259/0/politecnicos-desarrollan-aplicacion-para-ubicar-rutas-de-transporte-publico/ https://docs.wixstatic.com/ugd/658d28_dda29038ce3a4eb6b452020c2e4b3820.pdf
  https://www.company.moovitapp.com/press

   

  Previous