Geri

Canlı Varış Saatleri Nedir? Moovit'in Canlı Saatler Takım Lideri ile Söyleşi

Moovit’teki her şehirde Canlı Varış Saati bilgileri yok ve Canlı Varış Saatinin ne olduğunu ve neden zor olduğunu anlamak için Moovit’in Real Time uzmanı Ella Bider ile röportaj yaptık.

Moovit: Canlı Varış Saatini (Real-Time/RT)  nasıl tanımlarsınız?

Ella: RT, araç varış zamanlarının rotadaki noktalara göre veriye dayalı akıllı tahminidir. Moovit otobüs, tramvay ve trenler için uygulamasında RT sağlar.

Moovit: Moovit RT’ı nasıl bulur?

Ella: Moovit’in RT verisini almasının iki yolu var. Birincisi, genellikle transit ajansına atıfta bulunan “sağlayıcı” tarafından hesaplanan Tahmini Varış Zamanı’nın (ETA) entegrasyonu. İkinci durum, sağlayıcının bir aracın coğrafi konumunu (GPS verisi) verdiği ve Moovit’in özel algoritmasını kullanarak ETA’ları sonraki duraklara göre hesaplamasıdır.

Moovit: RT uygulamada nasıl çalışır?

Ella: Kullanıcı Moovit’i açtığında, uygulama isteği sunucumuza gönderir. Sunucu yanıtı, durak adı, ilgili rota verileri ve varsa RT verileri gibi statik veriler içerir. RT verileri, kullanıcı sayfayı kapatıncaya kadar her birkaç saniyede bir yenilenir.

Moovit: Dünyada kaç şehirde Canlı Varış Saati bilgisi var? Bunlardan kaç tanesi Moovit’te?

Ella: Bu sayı sürekli değişiyor ve Moovit Operasyon Ekibi bizi yeni sağlayıcılara bağlamak için çok çalışıyor.

Moovit: Canlı Varış Saati için zorluklar neler? Neden her yerde mevcut değil?

Ella: RT’da, GPS verilerini elde etmekten tam ETA’ları hesaplamaya kadar birçok zorluk var. Şehirde trafik sıkışıklığı, trafik kazaları gibi ölçüm ve hesaplamalara belirsizlik ve komplikasyon getiren birçok yol faktörü var. Gökdelenlerin varlığı bile GPS ölçümlerinde sapmalara neden olabilir!

Moovit: Moovit’in çözümleri neler?

Ella: Moovit’in Gerçek Zamanlı Taşıt Konum Sistemi olan TimePro, Canlı Varış Saati’ne yatırım yapacak kaynakları olmayan dünya çapındaki ulaşım şirketlerine RT sağlamak için geliştirilen bir üründür. Yolcular için güvenilir gerçek zamanlı programlar sunan ve aynı zamanda yöneticiler için gerçek zamanlı bir operasyon paneli sağlayan bir tak ve çalıştır çözümü geliştirdik. Bu teklifle gerçekten gurur duyuyoruz. 

Moovit: Moovit’in Canlı Varış Saati’ne bakışı nedir?

Ella: RT bilgilerinin kullanıcılarımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bu nedenle ekibimiz akıllı algoritmalar ve statik verileri geliştirmek için istatistiksel veri toplamak ve RT’yi en gelişmiş ve akıllı şekilde tahmin etmek için çok çalışıyor. Moovit’te özel olarak RT’ye adanmış bir ekibimiz var ve bunun önemini uygulamamıza gösteriyor.

Önceki