Yunanistan Fatihi

November 20, 2016

  The cities – Hanya, Yanya ve Kavala

  Bu ay spot ışıkları, Yunanistan’daki çok sayıda şehri haritalandırma projesine liderlik eden bir Topluluk Elçisi üzerinde yoğunlaşıyor.

  Kavala, Selanik’ten 160 km uzaklıkta Yunanistan’ın kuzeydoğusunda aynı adı taşıyan Körfez’de bulunan orta büyüklükte bir şehir. M.Ö. 7. yüzyılın sonlarında Taşöz (Thassos) adasının sakinleri tarafından kurulmuştur. Taşözlüler, Pangaion dağlarının çevresindeki altın ve gümüş madenlerini kullanmak için Neapolis (veya yeni şehir) olarak adlandırılan Kavala’yı kurdular. Şehirdeki binalar ve evler, Symvolo dağı üzerinde, denizin muhteşem manzarasını sunan amfi tiyatro tarzında inşa edilmiştir. Kavala, sıcak yaz günlerinde gerçekleşen birçok kültürel etkinliğiyle ve tabii ki kurabiyesiyle ünlüdür. En ünlü etkinliklerden birisi, birçok tiyatro gösterisi ve müzik konserinden oluşan ve her yıl Temmuz’dan Eylül’e kadar gerçekleşen Philippi festivalidir.

  kavala-novnewsletter

  Hanya, Girit adasındaki kentlerin ikinci en büyüğüdür ve adanın kuzey kıyısında yer almaktadır. Adanın ilk yerleşim alanı MÖ. 100 yılında antik Yunanlı etnik gruplardan biri olan ve ana karadan gelen Dorlar tarafından oluşturulmuştur. Daha yakın tarihe baktığımızda, 1898 yılından bu yana, Hanya Avrupa ve Orta Doğu kültürleri için bir buluşma noktasıdır ve bu yerel mimariye de yansımaktadır. Bugün şehir iki ayrı alandan oluşmaktadır: limandaki eski şehir ve antik limanın etrafında büyüyen modern şehir. Hâlihazırda 110.000 civarında olan nüfus kentsel büyüme ile artarak şehrin sınırlarını güneye doğru büyütmeye devam ediyor. Günümüzde kent ekonomisi tarım ve turizm tarafından destekleniyor.

  Epirus bölgesinin başkenti olan Yanya, Arnavutluk sınırından yaklaşık 40 km uzaklıkta, Yunanistan’ın kuzeybatısındadır ve kentin nüfusu 115.000 civarındadır. Eski şehir merkezinde kapalı bir pazar alanı olan Stoa Louli Arcade kanıtı, Yanya’nın çok kültürlü bir merkez olduğunu teyit eder. Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler Osmanlı Dönemi boyunca bu bölgede birlikte yaşamış, çalışmış ve ticaret yapmışlardır. Daha yakın zamanlarda, 18. ve 19. yüzyıllarda Yanya, Modern Yunan Aydınlanma hareketi için önemli bir merkez olmuştur. Şehir çarpıcı Pamvotida Gölü’nün batı kenarında yer almaktadır. Bu gölün doğal güzelliği, şehrin zengin tarihi ve bölgenin beyaz peynir ve Baklava gibi lezzetleri Yanya’yı ziyaretçiler için popüler hale getirmeye devam ediyor.

  The Ambassador – Konstantinos

  The Ambassador – Konstantinos

  Konstantinos Moovit Topluluğu’na Eylül 2015’te katıldı ve mizacının bir parçası sorumluluk almaktan ve aktif olmaktan çekinmiyor.Diğer hobileri ile birlikte HTML kod ve Fransızca öğreniyor. Bu “yapabilirim” tutumu, Moovit Topluluğu’na katılmaktan hoşlanmasının sebebi olabilir. Konstantinos, kuzey kenti Kavalalı ve Yanya’da eğitim görüyor ve iyi bir bilgi kaynağı bulduğunda, Girit Hanya’daki toplu taşıma sisteminin kurulmasına yardım etti. Birçok şehrin Elçisi olarak, “Moovit’i kazara keşfettim, Belgrad’a bir gezi planlıyordum ve Moovit’in yurt dışı tatillerinde önerildiği online bir makaleye rastladım” diye belirtiyor. 2015 yılında henüz hiç kimse Kavala’yı haritalandırmamıştı, ama Konstantinos bunu kendisine misyon edindi. Daha önce şehrini haritalandırmak için başka yollar aradığını bizimle paylaşıyor, “Ama Moovit platformu kadar iyi bir haritalama platformu keşfedemedim”.

  Konstantinos Yanya tamamlandığında ve Yanya Moovit’e hoş geldin! sözcüklerini Google Play Store’da gördüğünde nasıl gurur duyduğunu şöyle anlatıyor: Çabalarımın birçok hemşehrimin şehir içi toplu taşımayı daha iyi anlamasına yardımcı olabileceğini ve daha kolay seyahat edebileceklerini hissettiğim andı.

  Konstantinos’un Moovit Topluluğu’nda hissettiği gurur ve yerel ulaşım sektörüne etkisi üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiye devam edersek, yeni üyeler için çok önemli taviseyeleri var. “Şehrini haritalama misyonundan yola çıkarak yeni üyelere verebileceğim en iyi tavsiye – Kişisel katkılarınızın binlerce insana yardım ettiğini her zaman hatırlayın.” Pozitif bir balış açısına sahip olsa da şunu ekliyor, “Topluluktaki en büyük zorluk, daha fazla insanı aktif olarak katılmaya ikna etmek.” Bu Elçimizin planladığı tüm şehirleri haritalandırmasını ve şu ana kadar haritalandırmada öncü rol üstlendiği tüm şehirleri mükemmelleştirmesini heyecanla izliyoruz. Konstantinos, “Editör platformundaki etkinliğim şimdi benim için büyük bir hobi haline geldi ve global Moovit Topluluğu’nda Yunanistan’ı Elçi olarak temsil etmekten büyük gurur duyuyorum” diye sevinçle belirtiyor.

  Previous