Sınır Tanımayan Elçiler

December 18, 2016

  Ada – Barbados
  Barbados, 1966’da nihayet bağımsız bir devlet haline gelene kadar İngiliz Kolonisi olan bir Doğu Karayip adasıdır. Ada, diğer uluslardan ziyaretçilere oranla hala İngiliz turistler arasında popülerdir ve aylık ortalama 40.000 turist ziyaretine sahiptir. Yaklaşık 300.000 kişilik Barbados nüfusunun üçte biri başkent Bridgetown’da yaşıyor. Tarihsel olarak, Barbados ekonomisi şeker kamışı yetiştiriciliğine bağımlıydı, ancak son 30 yılda yerel ekonomi turizm ve imalat sektörlerine doğru genişledi. Son yıllarda hükümet daha temiz ve daha yeşil bir çevrenin önemini anlamaya başladı ve adayı çevreleyen mercan kayalıklarının korunması için büyük çaba gösterildi. Barbados’un simgesel mavi ve sarı otobüsleri herkese hizmet etmekte ama özellikle okul üniformaları ile ücretsiz seyahat eden adanın öğrenci nüfusuna hitap etmektedir.

  barbados4newsletter

  Haritalandırmada Yeni Bir Dönem
  Uluslararası Moovit Elçi grubu, fikri ilk ortaya çıktığında, insanların haritalandırma becerilerini kullanarak kendi şehirlerinden ve ülkelerinden başka bir yere yardım etmesi fikri büyük bir ilgiyle karşılandı. Birden çok Elçi, Uzaktan Haritalandırma olarak bilinen bir haritalama stiline başlamaya hazırdı; bu, sizin doğrudan kendi eylemlerinizden fayda sağlamayacağınızı bilerek, daha önce hiç tanışmadığınız birinin fayda sağlayacağını düşünerek ve hatta teşekkür edip etmeyeceğini bile bilmeden yapılacak bir şey. Bu özverili olmaya otantik bir örnektir! Uzaktan Haritalandırma önerisi Elçilerin Facebook grubunda paylaşıldığında, birçok üye uygun yerleri araştırmaya başladı. Uygunluğu, bu enerjik ancak uzakta olan grup tarafından kolayca online olarak bilgilerine erişilebilen, ve henüz yolculuk planlama özelliği olmayan bir yer olarak tanımladık. Elçiler yukarıdaki kriterlere uyan çeşitli seçenekleri değerlendirdiler ve Brezilya’dan Marcio’nun Barbados önerisi kazanan oldu.

  Sınır Tanımayan Moovers olarak adlandırdığımız, her biri farklı bir ülkeden gelen 6 Elçi’den oluşan bu olağanüstü çok kültürlü grup, tüm Barbados adasındaki 84 otobüs hattını haritalandırdı. Onların hepsinin isimlerine yer vermek istiyoruz; Hırvatistan’dan Sinisa, Sırbistan’dan Milos, Brezilya’dan Marcio, Yunanistan’dan Marios, İspanya’dan Gerard ve Romanya’dan Bogdan. Ekibin harika bir koordinasyon ile adanın tüm rota ağını haritalandırması sadece 2 hafta sürdü. Birlikte, kimlerin hangi güzergâhları haritalandıracağına karar verdiler, ve haritalandırma ikilemleri oluştuğunda fikir alışverişinde bulundular ve olası çözümlere birlikte karar verdiler. Moovit Topluluğu’nda bir ilk olarak bu proje hayata geçirildiğinde, Topluluk Yöneticisi Gabriella “Dünyanın dört bir yanından katkıda bulunanların sadece başkalarına yardım etmek için nasıl bir araya geldiklerini görmek ilham verici. Böyle inanılmaz bir topluluğun parçası olmaktan gurur duyuyorum!” dedi. Bu ekibin sayesinde Barbados uygulamada hazır durumda ve yerel bilgilerini kullanarak direkt uygulamadan durak düzenleme gibi özelliklerle bilgileri geliştirmek isteyen herkesi ve Topluluğa katılmak isteyen ada sakinlerini aramızda görmekten çok mutlu oluruz.

  Yeni yılda bunun gibi daha çok ilham veren Sınır Tanımayan Moovers için takipte kalın.

  Previous