İstanbul ulaşımına “Avrupa Hareketlilik Haftası” indirimi

September 21, 2018

  Her yıl 16 ile 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında, şehrin sürdürülebilir ulaşım sisteminin geliştirilmesi ve kentsel hareketliliğin artırılmasına yönelik etkinlikler düzenleniyor.

  Kentsel hareketliliğin artırılması, toplu ulaşım sistemlerinin teşvik edilmesi ve bu hareketlilikte toplu taşımanın payının artırılması amaçlanıyor.

  Bunun için de insanların toplu ulaşımı tercih etmeleri için ücretlerde belli bir indirime gidilmesi yönünde karar alındı.

  Alınan karara göre, İstanbul’da 22 Eylül gününün başladığı gece saat 00.00’dan başlayarak 23.59’a kadar tüm toplum ulaşım araçları yüzde 50 indirimli olacak.

  Vatandaşlar, yaklaşık 24 saat boyunca; İstanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım sistemleri; İETT, şehir hatları ve özel deniz toplu taşıma araçları, Metro İstanbul bünyesindeki bütün raylı sistemler ile füniküler, Otobüs A.Ş ve Özel Halk Otobüsleri’nde yüzde 50 indirimli yolculuk yapabilecek.

  Aynı karar çerçevesinde, vatandaşlar, sahip oldukları istanbulkart’ı okutmak suretiyle İSPARK tarafından işletilmekte olan “Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemleri’nden” de yüzde 50 indirimli faydalanabilecek.

  MOOVIT ile yola çıkın

  Yolculuğunuzu bisikletle de planlayabileceğinizi unutmayın!
  Çok basit!

  Bunun gibi günlerde ya da otobüsün içinde bir koltukta oturmak yerine rüzgarı yüzünüzde hissetmek istediğinizde, Moovit bisikletinizle sizi yönlendirir.

  1. Bisiklet yolları, yürüyüş yolları veya toplu taşıma yolları – Uygulama tarafından önerilen rotaları gördüğünüzde, ekranın üstünde bisikletleri ve yürüyüş yollarını görebilirsiniz.

  2. Yol tarifi – Bir bisiklet güzergahı mı seçtiniz? Harika! Şimdi üzerine dokunun ve haritada rotayı kontrol edin:

  ☀Birlikte sağlıklı bir dünya oluşturabiliriz☀

  Siz Yola Çıkın, Gerisini Moovit’e Bırakın!

  Şehrinizdeki tüm toplu taşıma hatlarını Moovit’te “Hatlar” sekmesinde bulabilirsiniz, otobüs, metro, metrobüs, tramvay, vapur… Sık kullandıklarınızı favorilerinize ekleyip, değişikliklerden anında haberdar olabilirsiniz.

  Bunlara da göz atın:

  A noktasından B noktasına nasıl yol tarifi alınır

  Bir hattın detaylarını kontrol et

  Yakındaki Duraklar & Yaklaşan Hatların Varış Saatleri

  Bir Hattın Durumunu Kontrol Et

  *****

  Etkilenebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

   

  Önceki