Geri

Bu Hafta İstanbul’dan Haberler

March 17, 2022

  İstanbul’da Toplu Taşımaya Zam Gelecek Mi?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşu İETT, son aylarda gerçekleşen maliyet artışlarının kuruma ve taşımacılık yapan tüm kurumlara getirdiği ekonomik yükü, düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

  Akaryakıttaki yüksek artışın İETT’ye 2,5 milyar lira seviyelerinde ek yük getirdiğini söyleyen Bilgili son bütçenin ardından gerçekleşen maliyet artışlarını paylaştı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bilgili, öğrenci biletlerine 25 yaş üstü sınırı konulacağı yönünde gelen soruya şu yanıtı verdi:

  “Öğrenci abonmanı kullanan yirmi beş yaş üstü çok sayıda yolcumuz var. Ancak bu İETT’nin tek başına değerlendirebileceği bir konu değil.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerince kararlaştırılması gereken bir konu. Esnaf ve meslek odalarıyla bu ay içerisinde iki kez bir araya geldik. Toplantılarda da çok yoğun bir şekilde bütün minibüs taksiciler, servis ve deniz yolculuğu taşımacıları, bu biraz önce bahsettiğim maliyet artışlarından dolayı artık hizmetlerini sürdüremez duruma geldiklerini, bir kısmı yakında kontak kapatmak zorunda kalacaklarını bildirdiler. Dolayısıyla bu bütün gruplardan gelen talepler doğrultusunda belediyemiz de muhtemelen önümüzdeki ilk UKOME toplantısına bu konuyla ilgili bir öneri sunacaktır.”

  Başka bir gazetecinin “ulaşımda fiyat artışı yaşanacak mı” yönündeki sorusuna Bilgili, şu cevabı verdi:

  “Meslek örgütleriyle yapılan toplantıda bütün meslek grupları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda fiyat artışı talep etti. Belediye de bu taleplere kayıtsız kalamaz diye düşünüyorum. İlk UKOME’de bu konuyla ilgili bir öneri olacaktır. Rakamın da yüzde 50’nin altında olacağını düşünmüyorum.”

  Maç Nedeniyle Sefer Değişikliği!

  Galatasaray-Barcelona karşılaşması nedeniyle;
  M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattında, 19.30-20.45 saatleri arasında Yenikapı-Hacıosman seferlerine ek olarak Yenikapı-Seyrantepe seferleri yapılacaktır.

  Maç sonrası ise; taraftar yoğunluğu bitene kadar Seyrantepe istasyonundan 5 dakikada bir Seyrantepe- Yenikapı seferleri yapılacaktır.

  Maç uzatmaya gitmezse; M4 hattında Kadıköy’den Tavşantepe yönüne ve M5 hattında Üsküdar’dan Çekmeköy yönüne 00.25 seferleri,

  Maç uzatmaya giderse; M2 hattında taraftar yoğunluğu bitene kadar seferler devam edecek, M4 hattında Kadıköy’den Tavşantepe yönüne ve M5 hattında Üsküdar’dan Çekmeköy yönüne 01.15’te ek sefer yapılacaktır.

  Ayrıca Marmaray’da da maç uzatmya giderse ve gitmezse olasılıkları üzerine ek seferler planlanmıştır.

  Kaynak: https://marmaray.gov.tr, twitter.com/metroistanbul, ibb.istanbul

  Önceki