Bir Rehberlik Hikayesi

May 23, 2016

    bogota_NL

    Bu ay sizlerle Kolombiya, Bogota’dan Fabio’yu tanıştırmak istiyoruz. Bu sene Matematik lisansının son senesinde ve aynı zamanda kalkülüste zorlanan çocuklara ders veriyor. Sahip olduğu öğretme becerilerinin Topluluğuna liderlik etme konusunda onun için büyük bir artı olduğuna eminiz. Fabio’nun Topluluk ile yolları 6 ay önce kesişmiş Destek Ekibi’ne iyileştirilmesi gerektiğini düşündüğü bazı noktaları iletmiş ve “Ekip Topluluk daveti ile cevap verdi. Çok geçmeden ben de verileri düzenlemeye ve iyileştirmeye başladım.” Fabio’nun katkıları ile ilgili bu tanımı kendisine büyük bir haksızlık! Geçtiğimiz 6 ayda 250’den fazla hatta katkıda bulundu ve Bogota’nın ulaşım sistemi ile ilgili 150.000 eşsiz bilgi ekledi.

    Fabio’nun Bogota Topluluğu’na yaptığı katkılar düzenlemenin çok daha ötesinde. Fabio’ya Topluluğa katıldığından beri en büyük başarının ne olduğunu düşünüyorsun diye sorduğumuzda “Hiç şüphesiz en büyük başarı Topluluğun büyümesi oldu.” diye cevaplıyor. Bu büyüme tamamen Fabio’nun önderliği ile alakalı; Elçilik projesine katıldıktan sonra, mentorlük yetenekleri ortaya çıkmaya başladı ve diğer editörlere birçok farklı açıdan inanılmaz bir destek sundu. Yeni katılan Topluluk üyelerine, haritalandırma araçlarını tanıtmak için haftalık video görüşmeleri önerdi, herkesi kişisel mesajlarla cevapladı ve yeni gelenlere en iyi uygulamaları bitmeyen bir hevesle öğretti. Bogota Topluluğu’nda cevapsız tek bir soru bile kalmadı! Fabio “Şimdi sık sık kontrol ve düzenleme yapan birçok kişiyiz, artık çok daha kalabalığız. Bu da bana her şeye değdiğini gösteriyor.” diyor. Fabio “Topluluk üyelerinin yaptıkları her düzenleme için onlara yardımcı olacak bir kişiye – bana- sahip olmaları düşüncesini seviyorum.” diyerek doğuştan gelen rehberlik yeteneklerini bizimle paylaşıyor.

    Fabio kendini Bogota Topluluğu’na yeni katılanları eğitime adamış durumda, bu ara diğerlerine nasıl katkıda bulunacaklarını daha iyi göstermek için “şehirdeki diğer Editörlerle toplantılar planlamayı” düşünüyor. Fabio motivasyonunu şu şekilde açıklıyor “Editör olmak gönüllü olmanın çok öteside, yaşadığınız yerdeki topluluğu geliştirmekle ilgili” diyor ve devam ediyor “Topluluğa yeni katılanlara tavsiyem haftada 5 dakika Editöre ayırdığınızda, yaptığınız katkı ne kadar küçük olursa olsun, birileri için çok önemli olacak.” Fabio şimdiye kadarki inanılmaz katkılarına rağmen “Bogota’da sahip olduğumuz çok kapsamlı ulaşım sistemi nedeniyle, her zaman iyileştirip ekleyebileceğimiz bir şeyler var.” diyor. Arkadaşlarıyla sosyalleştiği, bisikletle şehrinde dolaştığı ve en sevdiği kitapları okuduktan sonra kalan zamanlarında bu tam olarak kendisinin de yaptığı şey. Fabio cümlelerini şu şekilde bitiriyor ve biz de ona katılıyoruz “… Bogota Topluluğu çok büyük bir başarı olacak çünkü hep birlikte çok daha hızlı ve iyiyiz.” Bugün Fabio’nun yardımları sayesinde 9.6 milyon kişinin yaşadığı bir şehirde herkesin çok daha iyi bir toplu taşıma bilgisine erişimi var. Topluluk ruhu budur, Fabio!

    Previous