Otobüste “Gittiğin kadar öde” dönemi başlıyor

March 27, 2018

  İZBAN’da başlayan “Gittiğin kadar öde” uygulaması, 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren belediye otobüslerinde de uygulanmak için pilot bölge olarak seçilen Seferihisar’da da başlayacak. Uygulama, kısa mesafe otobüs yolculuğu yapanların gitmediği mesafenin ücretini geri almasını, ilk 15 kilometre için 2,5 TL, sonraki her kilometre için ise 10 kuruş ödemeyi öngörüyor.

  Hattın tamamında yapılacak  yolculuğun tam bilet için 5.37 TL olarak kalacağı 985 No’lu Üçkuyular İskele-Seferihisar hattının ücret tarifesi şu şekilde uygulanacak:

  Tam tarife: İlk 15 km için 2,50 TL. sonraki her km için 0,10 TL

  Öğrenci/60 yaş tarifesi: İlk 15 km için 1,44 TL. sonraki her km için 0,05 TL

  Öğretmen tarifesi: İlk 15 km için 1,92 TL. sonraki her km için 0,07 TL

  İNİŞ KAPISINDA İADE MAKİNESİ

  Toplu taşımanın cazibesini arttırmayı hedeflediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, ilçe tarifesinin uygulandığı uzun mesafeli hatlarda yeni bir sistemin ilk etapta 985 No’lu Seferihisar-Üçkuyular İskele hattında başlayacağını duyurdu. Mevcut durumda ilçe tarifesine göre 5 TL’lik ücret kesildiğini hatırlatan yetkililer, sistemin işleyişini şu sözlerle anlattı:

  “Otobüse binilen duraktan son durağa kadar belirlenen ulaşım ücreti, İzmirim Kart içindeki bakiyeden bloke edilecek. Otobüsten inerken iniş kapılarında bulunan iade makinesinde kart okutularak blokaj kaldırılacak. Sistem, biniş yapılan durak ile iniş yapılan durak arasındaki mesafeye göre ödenecek miktarı hesaplayacak, kalan miktarı karta iade edecek. Kartın inişte okutulmaması durumunda yolcunun son durakta indiği kabul edilecek ve karta herhangi bir iade yapılmayacak.”

  OTOBÜSTE DENETİM PERSONELİ OLACAK

  İade makinelerinin sadece iniş kapıları açıkken aktif olacağını da aktaran yetkililer, “Otobüs hareket halindeyken yolcuların blokaj kaldırma işlemi yapmalarına izin verilmeyecek. Ayrıca sefer sırasında otobüs içinde görevli denetim personeli, kartlarda blokaj kontrolü yapacak. Blokajını kaldırmasına rağmen araçtan inmeyen yolcuların kartları kullanıma kapatılacak”dedi.

  ESHOT Genel Müdürlüğü, 985 no’lu hattın konulması nedeniyle, 2 Nisan tarihinden itibaren 730 nolu hattı iptal edecek. Aynı tarihte 640 Seferihisar-Sığacık hattı ile tüm gün Sığacık bölgesine ulaşım hizmeti sağlanmaya başlanacak. Açılacak bu yeni hat ile turistik merkezlerden biri olan Sığacık’ın daha da canlandırılması hedefleniyor.

  Siz Yola Çıkın, Gerisini Moovit’e Bırakın!

  Bunlara da göz atın:

  A noktasından B noktasına nasıl yol tarifi alınır

  Bir hattın detaylarını kontrol et

  Yakındaki Duraklar & Yaklaşan Hatların Varış Saatleri

  Bir Hattın Durumunu Kontrol Et

  *****

  Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

   

  Önceki