Istanbul’da bu haftanın gelişmeleri!

July 11, 2024

  15 Temmuz’da İstanbul’da Toplu Taşıma Ücretsiz

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahiplerine 24 saat boyunca ücretsiz toplu ulaşım hizmeti sağlanacağını duyurusu yapıldı.
  • İstanbul ili genelinde İstanbulkart ücret entegrasyonuna dâhil İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, Metrobüs, Nostaljik Tramvay ve Tünel) araçları, Şehir Hatları A.Ş Vapurları, özel deniz toplu ulaşım araçları (İDO Körfez hariç), Metro İstanbul A.Ş. (Tramvay, Metro, Hafif Metro ve Füniküler, Teleferik ve Kadıköy Moda Nostaljik Tramvay) araçları ücretsiz toplu ulaşım hizmeti sağlayacak.
  • Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve bu kapsamda Başkentray, Marmaray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattı ve Gayrettepe İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro hattında geçişlerin ücretsiz olacağı daha önce duyurulmuştu.

  İstanbul’da Deniz Dolmuşlar Hizmete Başlayacak

  • Şehir Hatları, Haliç Tersanesi’nde tasarlanan ve üretilen Deniz Dolmuşu düzenlenen törenle suya indirdi. Deniz Dolmuşların 15 Temmuz 2024’de ilk seferine başlaması planlanıyor. Şehir Hatları normal yolcu tarifesi ile ücretlendirilecek seferler İstinye – Küçüksu arasında olacak.
  • Toplu ulaşım seferlerinde kullanılmak üzere ilk etapta 7 adet deniz dolmuşunun üretimine, Haliç Tersanesi’nde 2024 Mart ayında başlandı. Üretimi ve tasarımı tamamen Haliç Tersanesi’ne ait olan deniz dolmuşlarının inşasında toplam 65 kişilik ekip görev aldı. 3 adet deniz dolmuşunun üretimi tamamlanırken, 4’üncünün inşa çalışmaları ise son aşamaya geldi. Deniz dolmuşlarının üretimi ise eylül ayında tamamlanacak. Üretimi biten deniz dolmuşlarının, İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefer yapması planlanıyor.
  • Kompozit malzemeden, vakum infüzyon yöntemiyle üretilen 11.7 m uzunluğunda, 4.3 m genişliğinde, servis hızı 15 knot, maksimum hızı ise 25 knot olan deniz dolmuşları, aynı zamanda 33 kişilik yolcu kapasitesine sahip ve engelli erişimine uygun.

  Metro İstanbul Açık Hava Sinema Günleri başlıyor! 🎥🍿

  • Metro İstanbul yaptığı açıklamasında 7’den 70’e tüm sinemaseverleri patlamış mısır, limonata, çay ve kahve ikramlarımız ile ücretsiz nostaljik bir yaz etkinliği için Esenler Yerleşkesinde beklediği duyurusunu yaptı.

  Aşağıdaki resimde etkinlik ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

  Kaynak: metro.istanbul / radyotrafik.com

  Önceki