Geri

İZBAN’da grev kararı!!!

January 8, 2019

  08.01.2019 – Güncelleme

  İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi AŞ’ye (İzban) bağlı iş yerlerinde uygulanmakta olan grev 60 gün süreyle ertelendi.

  RESMİ Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararında; Söz konusu işyerlerinde Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin, şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine karar verildiği belirtildi.

  24.12.2018 – Güncelleme

  Mahkeme kararını verdi: İZBAN’da seferler tamamen duracak

  Demiryol-İş İzmir Şubesinin İZBAN’da devam eden grevin kırıldığı suçlaması ve ek tren seferlerinin durdurulması talebiyle açtığı davada hakim, yapılan keşfin ardından yolcu seferlerinin tedbir kararı ile tamamen durdurulmasına karar verdi.

  Karşıyaka 1. İş Mahkemesinin gün içinde gerekçeli kararı yazması bekleniyor. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra Demiryol-İş Sendikası, Karşıyaka İcra Müdürlüğüne giderek kararın uygulanması için başvuracak. Gerekçeli kararın mesai saatleri içinde tamamlanması halinde İZBAN seferleri bugün tamamen duracak.

  13.12.2018 – Güncelleme

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli-Şirinyer arasında ve İZBAN’a paralel 3 yeni minibüs hattı oluşturdu.

  Yapılan açıklamaya göre, Çiğli-Şirinyer arasında ve İZBAN’a paralel oluşturulan ve 13 Aralık 2018 Perşembe sabahından itibaren çalışmaya başlayacak minibüslerin güzergahları şöyle belirlendi:

  “1- ÇİĞLİ-ŞİRİNYER HATTI (Anadolu Caddesi üzerinden)

  Çiğli-Naldöken-Turan-Bayraklı-Salhane-Halkapınar-Şirinyer

  2- KARŞIYAKA-ŞİRİNYER HATTI (Anadolu Caddesi üzerinden)

  Alaybey-Karşıyaka-Naldöken-Turan-Bayraklı-Salhane-Halkapınar-Şirinyer

  3- ALAYBEY-KEMER HATTI (Altınyol üzerinden)

  Alaybey-Karşıyaka-Naldöken-Turan-Bayraklı-Kemer

  UKOME kararıyla “sadece grev süresince” çalışacak minibüsler 5’er dakika arayla sefer yaparak bu bölgedeki yoğunluğu rahatlatacaktır. 06.00-24.00 saatleri arasında çalışacak araçların biniş ücreti 3 TL olarak belirlenmiştir.”

   

  11.12.2018 – Güncelleme

  İZBAN, grev nedeniyle oluşan mağduriyeti azaltabilmek amacıyla yoğun saatlerde seferler düzenliyor. Yolcu sayısının en fazla olduğu bölgeler olan Çiğli ile Adnan Menderes Havalimanı arasında 24 dakikada bir kısıtlı kapasite olarak başlayan seferler, grev kapsamı dışındaki makinistler ile gerçekleşiyor. Seferler 06:30 ile 11:00, 16:00 ile 22:00 saatleri arasında yapılıyor.

  10.12.2018

  İZBAN’daki toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle çalışanlar yarın (Pazartesi) greve çıkıyor.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN’daki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanılamaması durumunda, vatandaşların olası bir grevden olumsuz etkilenmemesi için ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de sefer sayılarını artırıp yeni hatlar oluşturdu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN’daki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanılamaması durumunda, vatandaşların olası bir grevden olumsuz etkilenmemesi için ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de sefer sayılarını artırıp yeni hatlar oluşturdu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımında önemli bir payı olan ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ, Aliağa ile Selçuk arasında sefer yapan İZBAN’daki grev ihtimali üzerine gerekli tedbirleri aldı. Toplu İş Sözleşmesi’nde uzlaşma için son ana kadar umutlu olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu arada vatandaşların olası bir grevden olumsuz etkilenmemesi için de ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de sefer sayılarını artırıp yeni hatlar oluşturduklarını, hizmet verecek tüm yeni otobüs hatlarının sabah 06.00’dan itibaren sefere başlayacağını açıkladı.

  Kuzey Aksı

  Buna göre Aliağa, Foça ve Yeni Foça’ya ulaşım talebinin karşılanması amacıyla 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi Egekent Aktarma Merkezi arasında 10 adet körüklü araç ve 15 dakika sıklık ile hizmet verecek yeni hat oluşturuldu. Ayrıca 844 No’lu Egekent Aktarma Merkezi ile Bornova Metro Aktarma Merkezi arasında ve 856 No’lu Çiğli Aktarma Merkezi ile Alsancak Gar arasında körüklü araçlarla hizmet verecek otobüs hatları oluşturuldu.
  744 No’lu FoçaHatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular “Helvacı kavşağında”,
  745 No’lu Yeni FoçaBiçerova Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular, “Yeni Foça yol ayrımında”, 752 No’lu Buruncuk Hatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular ise “Yıldırım” durağından, 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi Egekent Aktarma Merkezi hattına erişim sağlayabilecekler.
  Bunlara ilave olarak yolcu yoğunluğuna göre, 121 No’lu Bostanlı İskele Konak, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi Havalimanı, 543 No’lu Bostanlı İskeleHalkapınar Metro, 800 No’lu Menemen Aktarma Merkezi Bornova Metro, 912 No’lu Egekent Aktarma MerkeziAlsancak Gar, 921 No’lu Bostanlı İskeleAlsancak Gar ve 802 No’lu Egekent AktarmaKonak hatlarına ilave otobüs tahsisi yapılacak.

  Güney Aksı

  Torbalı (Tepeköy Aktarma Merkezi ile Sarnıç Aktarma Merkezi) ve Sarnıç arasında 10 adet körüklü araç ile 15 dakika sıklıkta hizmet verecek yeni otobüs hattı oluşturuldu.
  Ayrıca Buca Bölgesine toplu ulaşım hizmeti sunan 418 No’lu Şirinyer Aktarma Halkapınar Metro, 70 No’lu Tınaztepe Halkapınar Metro ve 470 No’lu Tınaztepe Lozan Meydanı hatlarına ilave otobüsler tahsisi yapılacak. 70 No’lu Tınaztepe Halkapınar Metro hattının bazı servisleri ise Şirinyer Aktarma Merkezi’nden başlayacak.
  Gaziemir Bölgesi’nde toplu ulaşım hizmeti sunan 90 No’lu Gaziemir Halkapınar Metro, 691 No’lu Gaziemir Halkapınar Alsancak Gar, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi Havalimanı hatlarına ayrıca kent merkezinde 253 No’lu Halkapınar Metro 2 Konak hatlarına otobüs takviyesi yapılarak ek seferler konulacak.

  İZDENİZ’den takviye

  Olası bir İZBAN grevi durumunda Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde de İZDENİZ tarafından sefer takviyesi yapılacak. ESHOT ve İZULAŞ, bu bölgelerde oturan vatandaşların iskelelere daha kolay ulaşımı için ek seferler koyacak.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların özel araçları yerine deniz ulaşımını tercih etmelerinde yarar olacağını söyledi.

  Siz Yola Çıkın, Gerisini Moovit’e Bırakın!

  Şehrinizdeki tüm toplu taşıma hatlarını Moovit’te “Hatlar” sekmesinde bulabilirsiniz, otobüs, metro, metrobüs, tramvay, vapur… Sık kullandıklarınızı favorilerinize ekleyip, değişikliklerden anında haberdar olabilirsiniz.

  Bunlara da göz atın:

  A noktasından B noktasına nasıl yol tarifi alınır

  Bir hattın detaylarını kontrol et

  Yakındaki Duraklar & Yaklaşan Hatların Varış Saatleri

  Bir Hattın Durumunu Kontrol Et

  *****

  Değişikliklerden etkilenebilecek sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!

  Önceki