Geri

Türkiye’nin kapsama alanı en geniş toplu taşıma uygulaması Moovit’e 4 Yeni Şehir Eklendi!

December 25, 2018

  Artık Kocaeli, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Bolu’da toplu taşıma kullanmak çok daha kolay

  İSTANBUL, 25 Aralık 2018 – Dünyanın lider kentsel hareketlilik servisleri (MaaS) sunucusu ve #1 toplu taşıma uygulaması Moovit, 2018 yılında Türkiye’de kapsama alanını 21 şehre çıkardı. Artık Kocaeli, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Bolu’da toplu ulaşımı tercih edenler, ücretsiz Moovit uygulamasını kullanarak durakta beklemeden, kaybolmadan, sorunsuz bir şekilde seyahat edebilirler.

  Yeni eklenen şehirler yerel topluluğun ve kullanıcıların yardımı ile Moovit’e eklendi. Moovit’in sunduğu bilgiler “Mooviterlar” olarak adlandırılan ve şehirlerindeki yerel ulaşım bilgilerinin korunmasına yardımcı olan 500.000’den fazla yerel editör ağı tarafından desteklenmektedir.

  B1 Marmaray Halkalı-Gebze Hattı açıldığında iki şehrin bağlantılarının güçleneceğine inanan Moovit, sadece Kocaeli’yi uygulamaya eklemekle kalmadı, aynı zamanda son güncelleme ile birlikte İstanbul’la birleştirdi. Artık Moovit ile Silivri’den Körfez’e kadar otobüs, Marmaray, metrobüs, minibüs, metro, tramvay, vapur… iki şehirdeki tüm toplu taşıma araçları ile adım adım yol tarifi alınabilir.

  Kahramanmaraş, Moovit’in tüm özelliklerinin VoiceOver ve Talkback ile görme engelliler tarafından kullanılabildiğini keşfeden ve kendisi de görme engelli olan gönüllü Moovit Editörü Muzaffer Alıç tarafından haritalandırıldı. Öğrenci şehri Eskişehir ve Bolu da yerel topluluğun yardımlarıyla Moovit’e eklendi. Bursa’da yaşayan ve Moovit’i her gün kullanan topluluk üyeleri sık sık ziyaret ettikleri bu şehirlerde uygulamanın eksikliğini hissedince kolları sıvadılar ve kısa sürede şehirlerini haritalandırdılar.  

  Dünyada 2700’den fazla şehirde* kullanılan Moovit’in Türkiye Sorumlusu Büşra Yürgün, “Moovit, Türkiye’deki toplu taşıma kullanıcılarına mümkün olan en iyi yolculukları sağlamaya kararlı.” diye belirtti. “Moovit’in Türkiye’deki güçlü topluluğunun yardımlarıyla, Moovit’in servis alanını daha da genişlettik, böylece ücretsiz Moovit uygulamasıyla, kullanıcılar bu şehirlerde olabildiğince verimli bir şekilde seyahat edebilirler.”

  Android, iOS ve web sayfasından kullanılabilen uygulama şehirdeki tüm ulaşım araçlarının bilgilerini sunarak yolculara en hızlı ve kolay güzergahları gösteriyor. Adım adım canlı yol tarifine ek olarak araçların durağa kaç dakika sonra geleceği, hangi duraklardan geçtiği de Moovit’in sundukları arasında. Ama belki de en büyük fark yaratan, kaldırılan duraklar, iptal edilen seferler, değişen saatler gibi yolculuğunuzu hatta gününüzü etkileyecek servis değişikliklerinin uygulamada yer alması.

  ***Moovit’in kapsadığı +2.700 şehrin tam listesi: https://moovit.me/2H2gFRR

  MOOVIT HAKKINDA

  Moovit, (www.moovit.com) lider Mobility as a Service (MaaS) sağlayıcısı ve #1 toplu taşıma uygulamasıdır. Moovit, tüm dünyadaki kentsel hareketliliği basitleştirerek, toplu taşıma ile daha kolay ulaşım imkânı sağlar. Toplu taşıma işletmecileri ve yetkililerden gelen bilgileri, kullanıcıların canlı bilgileri ile birleştiren Moovit, kullanıcılarına en hızlı ve en rahat güzergahları sunar. 2012’de kurulan ve 6 yıl içinde 300 milyondan fazla kullanıcısı olan Moovit, Google tarafından Top Local App of 2016 ve Apple tarafından Best Apps of 2017 seçilmiştir.

  Moovit, günde 4 milyar veri noktası üreterek dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturmaktadır. Büyük Veri süreci, Moovit’in “Mooviterlar” olarak adlandırılan ve şehirlerindeki yerel ulaşım bilgilerinin korunmasına yardımcı olan 500.000’den fazla yerel editör ağı tarafından desteklenmektedir. Bu tutkulu kullanıcılar, yerel toplu taşıma bilgilerinin bulunması kolay olmayan  şehirlerde bulunmasına ve korunmasına yardımcı oluyorlar. Moovit’teki yüzlerce şehirden yüzde 65’ini Mooviterlar’ın eklediği şehirler oluşturuyor.

  Moovit, Mobility as a Service (MaaS)’in dünyadaki ilk öncülerindendir. Şirket, yerel bisiklet servisleri gibi diğer ulaşım türlerini uygulamaya tam olarak entegre ederek insanların mobility alışkanlıklarını değiştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. 2017’de Moovit, belediyeler, hükümetler ve toplu taşıma operatörlerinin şehirlerindeki kentsel hareketliliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için Smart Transit Suite’i oluşturdu.

  Moovit ücretsiz olarak iOS, Android & Web üzerinden 44 dilde, 2700’den fazla şehirde ve 86 ülkede güvenle kullanılıyor. Moovit 2016 Olimpiyatları için Rio de Janeiro dahil olmak üzere 100’den fazla şehir ve global etkinliğin resmi toplu taşıma uygulaması oldu.

   

  Önceki