Yolcu Kate ile Tanışın

February 28, 2018

  Kate in San Francisco

  Merhaba, ben Kate, şu anda görkemli San Francisco şehrinde arabasız olarak yaşıyorum, toplu taşıma aşığıyım ve daha rahat toplu taşıma kullanımı hakkında sizlerle ipuçları paylaşıyorum.

   

  Cambridge, İngiltere’de fazlasıyla rahat bir ortamda büyüdüm. Annem her gün 1 kilometre uzaklıktaki okula beni arabayla götürüp getiriyordu. Nadiren toplu taşıma kullanmak zorunda kaldım. Ehliyet alabileceğim yaşa gelir gelmez, 17, ehliyetimi aldım ve araba kullanmak için her bahaneden faydalandım; markete gitmek, arkadaşlarıma gitmek –  camlar açık, müzik son ses. Kendimi inanılmaz havalı hissediyordum.

   

  18 yaşındayken, çantalarımı toplayıp üniversiteye gitmek üzere Londra’ya giderken, arabayla seyahat günlerim de sona ermiş oldu. Cambridge ve Londra arası hızlı trenle 45 dakika sürüyor – Londra’ya arabayla gitmekten çok daha hızlı. Londra’da yaşarken, ayaklarımı gaz fren pedallarına basmak dışında kullanabileceğim yeni bir alan keşfettim. Artık ayaklarımı yürümek, gece son otobüsü yakalamak için koşmak veya Oxford’daki dükkanlara gitmek için Victoria Hattı’na ulaşmak için kullanıyordum. İşte o zamanlarda toplu taşıma aşkım başladı ve o zamandan beri yalnızca birkaç kere araba kullandım.

   

  Bunu okuyorsanız, ya benim gibi toplu taşımayı seviyorsunuz ya da bu yolda ilerliyorsunuz. Yolcu Kate blogu ve Twitter sayfası, toplu taşımayla baş etmek için faydalı ipuçları ve püf noktaları bulmanıza yardımcı olacaktır. Toplu taşıma her zaman mevcut en kolay, en sessiz ya da en az kötü kokulu ulaşım modeli değil, ama eminim en ilginç ve en ucuz olanı. Bu günlerde sahip olduğumuz bu trafik sıkışıklığında kim direksiyonda olmak ister ki? Toplu taşımada, ayaklarınızı metaforik olarak, hatta (bazen) fiziksel olarak  uzatıp, dışarıyı izlerken yapmanız gereken başka şeyleri yapabilirsiniz, hem de gitmeniz gereken yere doğru giderken.

   

  Toplu taşıma seçeneği olduğu halde hala araba kullanan herkes, bir noktayı kaçırıyorsunuz. Eğer beni takip ederseniz, bu fikrinizi değiştirebileceğimi düşünüyorum…

   

  Benim hakkımda daha fazla:

  En sevdiğim toplu taşıma aracı: Tramvay (tabii ki, SF’da yaşıyorum!)

  En çok kullandığım toplu taşıma aracı: Otobüs (pencereden dışarı bakmayı seviyorum!)

  Dünyadaki en iyi ulaşım sistemi: Londra Metrosu (Tube). Ancak bir Londralı olarak, önyargılı olabilirim. Meslektaşım Steve, Pekin Metrosu’nun çok daha iyi olduğunu düşünüyor.

   

  Feragat: Dünyanın önde gelen toplu taşıma uygulaması olan Moovit’te İletişim Yöneticisi olarak çalışıyorum. Yolcu Kate’in içeriği kendi görüşlerimi kapsıyor ve bu arada ücretsiz olan Moovit için satış alanı değil 😉 Ancak… Bir fotoğraf veya en iyi güzergah önerileriyle toplu taşıma deneyimini daha kolay hale getirmekle ilgileniyorsanız buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz. Evet, tamamen ücretsiz olduğunu söylemiş miydim? Bana daha sonra teşekkür edebilirsiniz!

  Previous