Son Aktarma Projesi

August 30, 2017

   

  Mooviterlar Lombardy, İtalya’da Son Aktarma Sorununu Çözmeye Yardım Etti

  “Son aktarma sorunu” global olarak ulaşımın en büyük sorunu. Birçok bölgede kentsel yayılma, toplu taşıma sistemlerinde büyük boşluklar yaratmıştır. İnsanlar, ürünler, hizmetler ve bunları taşımak için gereken altyapı metropollerin merkezinden dışa doğru yayılır, ancak nihai varış noktasından önce bu altyapı sona erer. Zorluk, insanları nihai hedeflerine rahatça ulaştıracak bir sistem tasarlamaktır. “Son aktarma”, şehir merkezinde yaşayanlar için nadiren bir sorundur ancak kırsal kesimlerde ve şehir dışı alanlarda çok büyük bir etkisi olabilir. Toplu taşıma için zorluk, yolcuların nihai varış noktalarına sorunsuz şekilde ulaşmalarını sağlayan bir sistem tasarlamaktır. Pek çok banliyö için, sorun o kadar büyük ki, yolcular trene veya metroya kadar kendi aracıyla gidip istasyona yakın bir yere park edip devam etmek veya minibüs ve dolmuşlarla son adımı tamamlamak zorunda kalıyorlar. Operatörler ve belediyeler bölgelerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler bulmak için bu konuda çok yoğun çalışıyorlar.

  Son Aktarma Projesi İtalya’nın Lombardiya kentindeki toplu taşıma operatörü Trenord tarafından başlatıldı. Lombardiya, karakteristik olarak hareketli bir şehir olup, toplu taşıma araçlarına büyük önem vermektedir. 714.000’den fazla kişi her gün Trenord trenlerinde yolculuk yapıyor ve yılda yaklaşık 180 milyon yolcu taşıyorlar. Yolculara kolaylık sağlamak için Trenord web sitesinde bir yolculuk planlayıcı var. Ancak bu yolculuk planlayıcı sadece tren istasyonları arasında gerçekleştirilen yolculukları göstermekte, yani istasyon olmayan alanlara nasıl ulaşılacağını kapsamamakta. Trenord, bu aracın faydasını arttırmak için sık kullanılan otobüs hatlarını da entegre etmeye karar verdi. Trenord, yardım için Moovit ve Mooviterlarla bir araya geldi. İşbirliği, Moovit’in İtalya Operasyon Müdürü Giacomo Bonardi ve Ülke Müdürü Samuel Sedpiazza tarafından yürütüldü.

  Moovit Zamanı

  Moovit, Lombardiya’da neredeyse her yerde bulunarak, proje başlamadan önce bölgedeki 426 istasyonun yaklaşık %80’i için bilgi sağladı. Moovit’in böylesine ayrıntılı bilgi sunma kabiliyeti, resmi verilerdeki boşlukları doldurma konusunda topluluğun gösterdiği güçlü çabanın bir sonucudur. Lombardiya’daki 24 istasyon Milano sınırlarında bulunuyor ve Moovit’te tamamen destekleniyor. Ancak 45 istasyon oldukça uzakta ve her birinin arasında ortalama bir kilometre yürüme mesafesi var. 81 istasyonun bağlantısını sağlamak için en az bir ana otobüs hattının haritalandırılması gerekiyordu. Bölece 12 yerel Moovit Elçisi ve süper Mooviterlar Mapathon’a davet edildi.

  Harekete Geçme Zamanı

  Mapathon, büyük bir heyecanla geçen ay gerçekleşti. Doyurucu bir kahvaltının ardından, Mooviterlar yeni Moovit tişörtlerini giydiler ve operatör yetkilileri tarafından bir tura çıkarıldılar. Profesyonel bir tren simülatörü gösterimi de gerçekleştirilen tur, tren meraklıları için rüya gibiydi. Öğle yemeğinden sonra ekip kolları sıvadı ve eksik istasyonların çoğundan geçen hattı sadece birkaç saat içinde haritalandırdı!

  Bitmemiş Bir İş Tamamlanıyor

  Giacomo, bu iddialı görevi nasıl tamamlayacakları konusunda bölgedeki diğer operatörlerle koordinasyon halinde çalışıyor. Lombardiya’daki işbirliğinin bir sonucu olarak birçok kasaba ulaşım ekosistemine zaten dahil oldu. Buna ek olarak, katılımcıların çoğu, son durumu test etmek için de temasa geçti. Bu, Mooviterların toplulukları için daha iyi bir ulaşım arayışında hissettikleri bağlılığın gerçek bir kanıtı değilse, ne olabilir?

  Previous