Mehmet, Samsun ve Muğla Elçisi

July 20, 2016

  Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden bir tanesidir ve şehir hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Şehrin yarım milyonluk nüfusu genel olarak otobüs ve tramvay kullanıyor ve önümüzdeki günlerde belediye hızlı toplu taşıma sistemi olarak elektrikli otobüs eklemeyi de planlıyor.

  Muğla, ülkenin güney batı kıyısında, Ege sahil şeridinde ve engebeli dağlık bir arazinin ardındaki düzlük bir ovada yer alıyor. Nüfusa göre bakıldığında şehir çok küçük gibi gözükse de, 1990’da üniversite açıldığından beri çok hızlı büyüdü ve gelişti ayrıca Türkiye’de turizmin en canlı olduğu şehirlerden birisi. Hem öğrenciler, hem şehir sakinleri ulaşım için kompakt bir şehir içi otobüs sistemi ve çevresindeki bölgeleri bağlayan ek ulaşım sistemlerini kullanıyor.

  Marmaris harbor (aerial view), Muğla Province, southwest Turkey, Mediterranean.

  Marmaris harbor (aerial view), Muğla Province, southwest Turkey, Mediterranean.

  Mehmet Moovit’i ilk kez bir teknoloji haber sitesinden duymuş ve hemen ardından Topluluğa katılmış. Kalabalık bir üniversite şehri olan Samsun’un uygulamaya hemen eklenmesi gerektiği konusunda Moovit Ekibi’nin dikkatini çekti; ve bu durum ekibin Samsun Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçmesine ön ayak oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de bu işbirliğine sıcak bakması ile bu yazı yazılırken Samsun’un uygulamaya eklenmesi üzerine çalışılıyor ve muhtemelen siz bu yazıyı okuduğunuzda uygulama Samsun’da da kullanılabilir olacak. Samsun’a ek olarak, Mehmet üniversite öğrencisi olduğu şehir olan Muğla’yı haritalandırma konusunda da gönüllü oldu. Ülke çapındaki bu katkısını “bu benim topluluktaki en büyük başarım” olarak tanımlıyor.

  Son dönemde Mehmet, Muğla için kurumsal bilgi toplamanın oldukça zorlu olduğunu öğrendiği için Muğla Topluluğu’nu büyüterek şehri daha hızlı haritalandırmanın yollarını arıyor. Mehmet iki farklı ve birbirinden güzel şehrin Elçisi olmanın liderlik vasıflarını geliştirdiğini düşünüyor.

  Mehmet Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor ve bisiklet sürerek ve yüzerek aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışıyor. Boş zamanlarında eğer Moovit Topluluğu’na katkıda bulunmuyorsa Android işletim sistemi için uygulamalar geliştiriyor. Tüm bunlarla birlikte, Elçimizin bir sonraki planı Muğla’yı bir an önce uygulamaya eklemek için diğer Topluluk üyeleri ile bir araya gelmek ve buna yoğunlaşmak. Son olarak Mehmet’in yeni Topluluk üyelerine bir mesajı var; eğer bu ortak çalışmalara dahil olmak istiyorsanız asla soru sormaktan çekinmeyin. Harika bir Elçi olduğun için tebrikler Mehmet!

  Previous