Milos’un Enerjisi

July 3, 2016

  belgrade

  Şimdi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi öğrencisi, dans, müzik ve fotoğrafçılıktan hoşlanan Milos’la tanışmak üzere Sırbistan, Belgrad’a geçiyoruz. Milos, Topluluğu, uygulamayı ilk indirdiğinde duymuş ve buradan şehrinin gelişmesi yardım edebileceğini fark etmiş. Milos itiraf ediyor “Hemen düzenlemeye başlamadım. Düzenlemeye başlamam için birkaç ayın geçmesi gerekti. İlk başta ne yaptığımdan emin değildim…” Milos’un tevazusu olağanüstü çünkü Editör’ü öğreme konusunda gösterdiği azim ve hevesi sayesinde kısa bir süre sonra tüm Sırbistan’ın Elçisi olmak üzere davet edildi. Milos’a Elçi olmayı sorduğumuzdaki anı “Şimdiye kadar Moovit’teki en büyük başarım” olarak tarif ediyor.

  Milos’un Topluluk tarihinde birçok başarısı bulunuyor; örneğin Sırbistan’ın en büyük 2. Şehri Novi Sad’ın 84 otobüs hattından oluşan ve daha önce bulunması imkansız gibi gözüken toplu ulaşım bilgisini bulup, şehri haritalandırdı. “Kendimle gurur duyuyorum çünkü Novi Sad’in tüm bilgilerini eklemeyi başardım ve bence benim sayemde, şimdi bu şehrin uygulamada olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

  “Programa ilk kayıt olduğumdan beri Topluluğa yardım etmeye çalışıyorum ve düzenlemeler yapıyorum ama Topluluk Elçisi olduğum zaman tamamen yeni bir seviye sorumluluk aldığımı hissettim” diye belirtiyor. Milos şimdi sadece Belgrad ve Novi Sad için değil tüm aktif Sırp Topluluk şehrilerinin moderasyonundan sorumlu. Sırbistan Topluluğu’ndan bahsederek, yeni gelen üyelere “Toplulukla ilgili herhangi bir sorunuz, öneriniz olduğunda lütfen bana yazın ve u konuda elimden geleni yapacağıma emin olun. Cesur olun ve yaşadığınız toplum için harekete geçin” diyor. Milos, tüm ülkede toplu taşıma kullananlara yardım etme görevinde tek başına değil, içten bir şekilde Nikola K’nın Belgrad’ın şehir dışındaki hatları haritalandırmasını hatırlatıyor ve “Tüm topluluk adına bir kez daha teşekkürler! Tebrikler ve aynen böyle devam!” diye ekliyor.

  Sırp Elçimiz içerik konusunda sınır tanımıyor, bir yıldan kısa bir süre içerisinde 200.000’den fazla benzersiz datayı ekledi veya düzeltti. Ayrıca Sırbistan’ın en büyük 4. şehri Kragujevac’i haritalandırmayı yeni bitirdi. Milos şimdi üniversitede sondan bir önceki yılında ve çok yoğun bir sınav periyodunun tam ortasında. Aynı zamanda arka planda dansçı olarak yer aldığı Sırbistan TV programı çekimleri de yeni tamamlandı. Ve tüm bu yoğun temposu içerisinde daha fazla insanın aklı rahat bir şekilde toplu taşımayı kullanabilmesi için hala yeni şehirleri haritalandırmak için zaman bulabiliyor. Bunu açıklayacak tek bir kelime var: Vaov!

  Previous