Moovit Sıfırdan 50 Milyon Kullanıcıya Ulaştı ve Global Toplu Taşıma Raporunu Yayınladı

January 31, 2017

  2016 sonunda 50 milyon kullanıcıya ulaştığımızı açıklamıştık ve çok beklenen Global Toplu Taşıma Raporu’nu yayınladık. Global seyahat trendlerini haritalamak için benzeri görülmemiş bir çalışma olarak tüm dünyadan milyonlarca yolculuk talebini inceleyen türünün ilk büyük veri analizi. Global Toplu Taşıma Raporu’nun tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  moovit_toplu_tasima_raporu

  47 ülkeden 50 milyon kullanıcının büyük veri analizi sonuçları Avrupa, Amerika ve Asya’daki en uzun ve en kısa yolculuk süresi, durakta bekleme süresi ve en çok aktarma yapılan şehirleri ortaya koyuyor. Dikkat çeken noktalardan bazıları:

  • İstanbul ortalama 12 km yolculuk mesafesi ile hafta içi günlerde en uzun mesafe yol katedilen metropol & yolculukların %35’i 12 km’den daha uzun sürüyor.
  • Ortalama 91 dk ile Avrupa’da en uzun zamanı yolda geçirenler İstanbullular
  • 19 dk ortalama durakta bekleme süresi ile, Roma ve Los Angeles’dan sonra, en fazla durakta bekleyen İstanbul
  • İstanbul’da toplu taşıma kullananların %26’sı, Paris’te %32’si en az 2 aktarma yapıyor.
  • Avrupa’da, günlük yolculukları sırasında Berlinliler en az, İstanbullular ortalama 940 metre ile en çok yürüyor.
  • Durakta en az bekleyenler ortalama 10 dk ile Barselona ve Berlin sakinleri.

  Analiz edilen muazzam miktarda veriden elde edilen sonuçlar, şehirlerimizde nasıl seyahat ettiğimizin renkli bir resmini tasvir ediyor. Bu analiz İstanbul’un ortalama 12 km yolculuk mesafesi ile en uzun mesafe yol katedilen metropol olduğunu ortaya çıkardı. Tablolar incelendiğinde, 11.2 km ile Hong Kong, 11.1 km ile Los Angeles ve10.8 km ile Paris İstanbul’u takip ediyor. İstanbul’daki uzun yolculuk mesafesinin “şehrin tüm uç noktalarına kadar toplu taşıma ile gidilebilmesi” gibi yeni araştırmalara konu olacak bir çok nedeni olabilir.

  toplu_taşıma_raporu

  Karşılaştırıldığında ortalama yolda geçirdikleri 62 dakika ile – İstanbul’dan 29 dakika daha az Berlin ve Madrid sakinleri her gün ekstra yarım saati kendilerine ayırabiliyor. Parisliler ortalama 64 dakika yolda geçirirken 50 dakika ile Avrupa’da yolda en az zaman kaybedenler Barselona sakinleri. Yolda ortalama 91 dakika geçiren İstanbul sakinleri, Toronto’da 96, Sao Paulo’da ise 93 dakikanın yolda geçirildiğini düşünerek belki teselli bulabilir.

  Uzun süren yolculuklar ele alındığında Avrupa’da zirvede Londra ve İstanbul var, her iki şehirde de toplam yolculukların %30’u, 2 saatten uzun sürüyor. Bu oran Paris (%15), Madrid (%15), Milan (%14) ve Berlin (%14) gibi birçok Avrupa şehrinin 2 katından fazla. Globalde bakıldığında ise %34 ile Toronto zirvede.

  Roma ve Los Angeles’dan sonra, en fazla durakta bekleyen İstanbul

  Türkler pek sabırlı olmakla tanınmasalar da İstanbul’da ortalama durakta bekleme süresi19 dakika ve Avrupa’da Roma’dan sonra (20 dakika) en çok durakta bekleyen İstanbullular. İstanbul’da toplu taşıma kullananların %36’sı araçlarına binmeden önce durak ve istasyonlarda 20 dakikadan daha fazla bekliyor. Karşılaştırmak gerekirse bu oran Berlin’de %10, Madrid’de %13 ve Paris’te %14.

  toplu_taşıma_durak

  Veriler ayrıca aktarma sayılarını da ortaya çıkardı, İstanbul’da toplu taşıma kullananların %66’sı en az 1 kez aktarma yapıyor, yaklaşık dörtte biri (%26’sı) en az üç araç değiştiriyor. Avrupa’da en çok aktarma yapılan şehirler ise Berlin ve Paris. Berlin’de yolculukların %34’ü Paris’te %32’si en az üç araç değişikliğinden oluşuyor.

  Aktarma sayısı çok iç karartıcı olmasa da Avrupa’da günlük ulaşımları için en uzun mesafe yürüyenler İstanbullular. Sağlık açısından ele alındığında daha hareketli bir günlük hayat olarak okunsa da bu sonuca göre İstanbul içinde bir yolculuk için ortalama 940 metre yürünüyor, İstanbul sakinlerinin %37’si bir yerden bir yere gidebilmek için 1 km’den fazla, %14’ü 250 metreden az yürüyor. Ortalama yürüyüş mesafesi neredeyse İstanbul’un yarısı olan Berlin’de (519 metre), 1 km’den fazla yürüyenlerin oranı %11.

  toplu_taşıma_yürüme

  Previous