Moovit Görme Engelli Kullanıcılar için Tam Erişilebilir

May 10, 2017

  Moovit’in Erişilebilirlik Odaklı Özellikleri ile Görme Engelli Kullanıcılar Çok Daha Kolay Toplu Taşıma Kullanabiliyor

  Dünyada yer alan 40 milyonu aşkın görme engelli kişinin büyük bir çoğunluğu toplu taşıma kullanıyor. Moovit, VoiceOver ve Talkback entegresyonu ile birlikte, bugün dünyada hiçbir ulaşım uygulamasının ulaşamadığı kadar çok görme engelli kullanıcıya ulaşıyor. Cihazlarında VoiceOver ve Talkback aktif olan görme engelli kullanıcılar için uygulamanın tüm ekranları erişilebilir. Kullanıcılar yol boyunca Canlı Yol Tarifi, durakları yaklaştığında İnme Zamanı Bildirimleri ve durağa geldik bildirimleri gibi Moovit’in tüm özelliklerinden faydalanabilirler.

  Akdeniz Üniversitesi Görme Engelliler Birim Sorumlusu Sarper Arıkan “Görme engelli bireyler için sosyal ve ekonomik yaşama entegre olabilmeleri adına, toplu taşıma olanaklarından etkin faydalanabilmeleri önemlidir. Evrensel tasarım felsefesine göre tasarlanan Moovit toplu taşıma bilgilendirme aplikasyonu hem Android hem de iOS üzerinde engelli, engelsiz fark etmeksizin tüm bu kolaylıklarıyla sunulmaktadır. Moovit, herkes için, herkese yönelik bir uygulama yolunda ilerliyor.” diye belirtti.

  İstanbul’da rehabilitasyon merkezinde görme engelli bir öğretmen olan Moovit kullanıcısı Ergün Güneş deneyimini şu sözlerle paylaşıyor “Mesleğim gereği işe gitmek için haftanın büyük bir kısmını sabah ve akşam toplu taşıma araçlarında  yolculuk yaparak geçiriyorum. Gideceğimiz konumlara hızlı ve en kısa yoldan gidebilmek aşamasında Moovit uygulaması bize büyük destek sağlıyor. İneceğimiz durağa gelirken hiç endişesiz sesli uyarıları ile Moovit bize büyük kolaylık sağlamakta”.

  Ayrıca Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nın resmi ulaşım uygulaması olan Moovit, bu yaz Samsun’da gerçekleştirilecek dünyanın 3. büyük spor organizasyonu niteliğindeki Deaflympics Oyunları için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapıyor olacak.

  ******

  Toplu taşıma kullanan herkesin günlük ev-iş arası yolculuğunu iyileştirmek için bir araya geldiği bir dünya hayal et.

  İşte bizim misyonumuz bu.

  Mooviter Topluluğu’na katıl, mevcut toplu taşıma bilgilerinin mükemmel olmasına yardımcı ol, hatta Türkiye’nin tüm şehirlerinin uygulamada yer almasına katkıda bulun.

   

  Previous