Login_Community_

Moovit Tarafından 5 Milyon Toplu Taşıma Durağı Haritalandırıldı ve Yerel Editör Topluluğu 200.000 Kişi Oldu

November 1, 2017
  • Uygulamaya 44. Dil Eklendi

  • Küresel Toplu Taşıma Kullanımının Hızlı Büyümesiyle Birlikle Mooviter Topluluğu, Daha Rahat Seyahat ve Daha Akıllı Şehir Planlaması İçin Vazgeçilmez Oldu.

  Bugün Moovit, uygulamaya toplam 5 milyon toplu taşıma durağı eklendiğini ve halka açık verilerin olmadığı şehirlerin ulaşım ağlarını haritalandıran yerel editörlerinin 200.000 kişiye ulaştığını duyurdu. Moovit ayrıca 44. dil olarak Japoncayı popüler ulaşım uygulamasına eklediğini açıkladı.

  Bu kilometre taşları, Moovit’i tüm dünyanın toplu taşıma ağlarını haritalandırma vizyonuna yaklaştırırken; dünyanın her yerinde yolcular için ulaşımı kolaylaştırıyor ve belediyelerin, şehir planlamacılarının ve işletmelerin değişen kentsel manzaraya daha iyi hazırlanmaları için kullanabilecekleri en büyük ulaşım veri deposunu oluşturuyor.

  BM’e göre 7,6 milyara ulaşan dünya nüfusunun yarısından fazlası (%56,4) şu anda bir kentsel alanda yaşıyor ve dünyadaki 31 “mega kent”in (10 milyon ya da daha fazla nüfusa sahip şehirler) 24’ü daha az gelişmiş bölgelerde bulunuyor*. Bu gelişmekte olan bölgelerde yaşayan insanlar, doğru toplu taşıma bilgilerine erişim olmadan, Londra, Paris veya New York gibi gelişmiş şehirlerin sahip oldukları ulaşım avantajlarına sahip olamıyorlar.

  Mooviterlar olarak adlandırılan yerel editörlerin Moovit’in özel crowdsourcing programını kullanarak şehirlerini eklemesiyle, bugün Türkiye’de Moovit kullanıcıları 16 şehirde doğru toplu taşıma bilgisine erişerek seyahat edebiliyor. Mooviter Topluluğu’nun katkıları sayesinde en son eklenen şehir örnekleri, aşağıdaki editör notlarında detaylandırılmıştır.

  BM-Habitat, mevcut kentleşme modelinin, tüm dünyada büyük çapta hazırlık yapılmadan sürdürülemez olduğunu belirtmektedir.** Gerçek zamanlı veriler kullanarak toplu taşıma araçlarının planlanması, kentleşmeye yardımcı olmak için zorunludur, bu nedenle Moovit’in global toplu taşıma ağlarını haritalandırması ve toplu taşımanın Wikipedia’sı haline gelmesi büyük önem taşıyor.

  UITP tahminleri sadece AB’de hafta içi günlerde 57.6 milyar yolculuğun toplu taşıma araçları ile yapılarak ortalama 185 milyon yolcu taşındığını gösteriyor ve dünya çapında her gün işe gitmek için yapılan yolculukların üçte biri toplu taşıma araçları ile yapılıyor.*** Doğru haritalandırma ve gerçek zamanlı ulaşım ağlarının kullanımı, kentsel büyümenin yönetilmesi için hayati önem taşıyor.

  Hazırlıkları süren 2.000’den fazla şehir ve 15 saatte bir yeni bir şehir eklenmesiyle, Moovit’in crowdsourced veri toplama konusundaki yaklaşımı, tüm dünyanın toplu taşıma ağlarını haritalama hedefine ulaşmasını hızlandırıyor. Moovit’in 44’üncü dili olarak Japonca’yı eklemesi, Japonca konuşan 128 milyon kişinin 78 ülkede 1.500’ün üzerindeki şehirde mevcut olan uygulamayı kullanmasını sağlayacak.

  Moovit’in kurucu ortağı ve CEO’su Nir Erez, “İlk günden itibaren Moovit için vizyonumuz, toplu taşıma araçlarına ulaşmak için basit ve kolay bir yol oluşturup tüm dünyadaki insanlara yardım etmekti. Dünya nüfusu ve şehirler üzerindeki baskı arttıkça, Moovit ekibi yolcular için toplu taşıma hatlarını haritalama konusunda çok yoğun bir taleple karşılaştı.” diye belirtti.

  Erez, “Şimdi, Moovit’in, ulaşım konusundaki eşsiz veri hazinesini belediye ve şehir planlamacıların otonom ve elektrikli araçların geleceği de dahil olmak üzere kentsel hareketliliğin geleceğine daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmak için kullanıyoruz” dedi.

  Kaynaklar:

  *BM

  **BM-Habitat

  ***UITP

  Editörlerle ilgili notlar

  Mooviterlar tarafından “haritalandırılan” şehirlerden bazı örnekler:

  Türkiye: Mayıs 2017’de, %90 görme engelli olan Fatih Aktaş, Moovit’i Balıkesir’e getirmek istedi. Toplu taşıma bilgilerini paylaşmaları için belediyeye başvurdu. Daha sonra Fatih, 20 arkadaşından otobüs hat güzergahlarını haritalandırmasına ve saatleri Moovit’e eklemesine yardım etmelerini istedi. Moovit Türkiye Yönetici Büşra Yürgün’ün de Fatih’in mapathon maratonuna katılmasıyla 1 hafta içinde 60 otobüs hattından oluşan şehrin tüm ulaşım bilgileri Moovit’e eklendi. Fatih ve arkadaşları şehrin bilgilerini güncellemeye devam ediyor ve Fatih, engellilere yardımcı olan yeni özellikler için Moovit’in erişilebilirlik test gruplarına katılmak istiyor.

  Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’e ek olarak Mooviter Topluluk Elçisi Cihangir Eker’in yardımlarıyla Türkiye’den 16. şehir olarak Mersin de uygulamaya eklendi.

  ABD: Knoxville, Tennessee’de yaşayanların 2015 Mayıs ayına kadar yol tarifi alabilecekleri bir uygulamaları yoktu. Burada yaşayan Joseph Linzer, şehrin bütün otobüs duraklarını – 1243 durak-  Moovit’te haritalandırdı. Joseph düzenli olarak şehrini güncellerken, Moovit’i daha önce herhangi bir toplu taşıma uygulamasında bulunmayan komşu şehir Clarksville’e de getirmeye yardımcı oldu.

  Brezilya: Yaklaşık bir milyonluk bir nüfusa sahip olan Joao Pessoa, 2014 yılında Mooviter Topluluğu tarafından eklenen ilk şehir oldu. Yerel topluluk üyesi Vitor Rodrigo Dias iki aydan daha kısa bir sürede 3,249 otobüs durağını haritalandırdı. Vitor daha sonra Moovit’in ilk Mooviter Elçilerinden biri oldu ve Brezilya’daki haritalandırma projelerine öncülük etti.

  Moovit Hakkında

  Moovit (www.moovitapp.com), dünyanın en büyük toplu taşıma veri ve analiz şirketi ve #1 toplu taşıma uygulamasıdır. Moovit, tüm dünyadaki kentsel hareketliliği basitleştirerek, toplu taşıma ile daha kolay ulaşım imkânı sağlar. Toplu taşıma işletmecileri ve yetkililerden gelen bilgileri, kullanıcıların canlı bilgileri ile birleştiren Moovit, kullanıcılarına en hızlı ve en rahat güzergahları sunar. 2012’de kurulan ve şu anda 90 milyondan fazla kullanıcısı olan Moovit Google tarafından Top Local App of 2016 seçilmiştir.

  Moovit, günde 500 milyon veri noktası üreterek dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturmaktadır. Büyük Veri süreci, Moovit’in “Mooviterlar” olarak adlandırılan ve şehirlerindeki yerel ulaşım bilgilerinin korunmasına yardımcı olan 200.000’den fazla yerel editör ağı tarafından desteklenmektedir. Bu tutkulu kullanıcılar, yerel toplu taşıma bilgilerinin bulunması kolay olmayan  şehirlerde bulunmasına ve korunmasına yardımcı oluyorlar. Moovit’teki yüzlerce şehirden yüzde 65’ini Mooviterlar’ın eklediği şehirler oluşturuyor ve bu durum Moovit’i Toplu Taşıma’nın Wikipedia’sı yapıyor.

  Moovit, Mobility as a Service (MaaS)’in dünyadaki ilk öncülerindendir. Şirket, yerel bisiklet servisleri gibi diğer ulaşım türlerini uygulamaya tam olarak entegre ederek insanların mobility alışkanlıklarını değiştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. 2017’de Moovit, belediyeler, hükümetler ve toplu taşıma operatörlerinin şehirlerindeki kentsel hareketliliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için Smart Transit Suite’i oluşturdu.

  Moovit ücretsiz olarak iOS, Android & Web üzerinden 44 dilde, 1500’den fazla şehirde ve 78 ülkede güvenle kullanılıyor. Moovit 2016 Olimpiyatları için Rio de Janeiro dahil olmak üzere 100’den fazla şehir ve global etkinliğin resmi toplu taşıma uygulaması oldu.

  Siz Yola Çıkın, Gerisini Moovit’e Bırakın!

  Bunlara da göz atın:

  A noktasından B noktasına nasıl yol tarifi alınır

  Bir hattın detaylarını kontrol et

  Yakındaki Duraklar & Yaklaşan Hatların Varış Saatleri

  Bir Hattın Durumunu Kontrol Et

  *****

  Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

   

  Previous