Mustafa, bir toplu taşıma kahramanı

February 28, 2018

  Nasıl şehrinizdeki kentsel hareketliliğin lideri olabileceğinizi öğrenin. Elçilik programımıza buradan göz atın

  Topluluk Elçimiz Mustafa, Türkiye, Antalya’dan. Halen Antalya’da yaşayan Mustafa, iyi bir yüzücü ve sanal gerçeklik oyuncusu, müzik dinlemek, editlemek ve miksaj yapmak ise diğer önemli hobileri arasında fakat en büyük tutkusu seyahat etmek ve keşfetmek. Bu yüzden, toplu taşımanın hayatında önemli bir yeri var.

  2016’da, İstanbul’da yaşarken, yerel toplu taşıma uygulamasındaki güncellenmiş bilgilerin eksikliği yüzünden titiz bir araştırmanın ardından Mustafa, yeni bir toplu taşıma uygulaması kullanmaya başladı – Moovit. Moovit’in sadece kullanıcı dostu arayüzünden değil kullanıcıların kentteki ulaşım deneyimini geliştirmeye yardımcı olmalarına olanak sağlamasından da etkilendi.

  Mustafa, Daha Fazla menüsüne göz atarken “Şehrinin verilerini geliştir” butonuna rastladı ve biraz araştırdıktan sonra bunun “kesinlikle yapabileceği bir şey olduğuna ve daha fazla insana yardım edebileceğine” karar verdi. Editör’e kayıt olduktan sonra, Mustafa “net ve çok açıklayıcı” olarak tanımladığı Yardım Merkezi’ndeki metinler ve videolarla kısa sürede Editör’ün ustası oldu.

  Mustafa Moovit’i ilk İstanbul’da kullanmaya başladı ancak Alanya, Antalya’ya döndükten sonra, en yaygın olarak kullanılan yerel hatla ilgili -1 nolu hat- bilgileri oluşturmaya başladı ve şehrinin toplu taşıma bilgilerine katkıda bulunmaya devam etti, kısa zamanda Seviye 3’e ulaştı ve Topluluk Elçisi oldu. Mustafa, yaptığı güncellemeleri hızlı bir şekilde uygulamada görmekten ve bu bilgilerden şehrinde toplu taşıma kullanan herkesin faydalanabilmesinden gurur duyduğunu paylaştı.

  Bazı bölgelerde güncel bilgi edinmenin zorluğuna rağmen, Mustafa’nın cesareti kırılmadı. Yerel operatörlerin bilgi paylaşımında bulunduğu itirazlara, gönülsüz yaklaşımlarına rağmen (bazı yerlerde yerel otoriteler bilgi paylaşımı konusunda inanılmaz yardımcı oluyorken bazı bölgelerde ise olumsuz yaklaşımları ne yazık ki tüm Mooviterların ortak problemi), şehrindeki kentsel hareketliliği artırma misyonuyla “sıcak, sevecen ve işbirlikçi” olarak tanımladığı topluluğunda katkılarına devam ediyor. Mustafa, sözlerini “gönüllü olmak, insanlığa dair bir fayda sağlamak paha biçilemez” diyerek tamamlıyor. Seninle yüzde yüz hemfikiriz Mustafa! Senin gibi harika bir Elçimiz olduğu için gurur duyuyoruz!

  Previous