Öğrenciler 100. Topluluk şehrinin uygulamaya eklenmesine liderlik ediyor

December 24, 2015

  Puebla_students

  100. Moovit Topluluk şehrini kutlarken, sizinle bu özel projenin hikayesini paylaşmak istedik. Yaz boyunca, Moovit, Meksika Puebla’da başlatılan Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey ile birlikte bu projeye öncülük etti. 40’tan fazla gönüllü öğrenci üniversitedeki Rebuilding Citizenship (Vatandaşlığın Yeniden İnşası) dersine kayıt oldu. Yerel topluluklardaki vatandaş katılımını arttırmayı hedefleyen bu ders Puebla’nın Toplu Taşıma Sisteminin Haritalandırılması Programı ile entegre edildi. Öğrenciler iki ay gibi kısa bir sürede Puebla’nın toplu taşıma sistemini haritalamayı başarı ile tamamladılar.
  Die Universität selbst war äußerst interessiert daran, das Kartieren in den Kurs “Rebuilding Citizenship” zu integrieren, da es keine offiziellen öffentlich zugänglichen Verkehrsdaten in Mexico gibt. Die Universität sah dies also eine ganz besondere Möglichkeit durch die Teilnahme ihrer freiwilligen Studenten, den Nutzern des öffentlich Nahverkehrs wichtige Verkehrsinformationen zur Verfügung zu stellen.

  Üniversite, özellikle Rebuilding Citizenship dersi için haritalandırma projesini hayata geçirmekten çok mutlu çünkü Meksika’da resmi toplu taşıma bilgisi kamuya açık değil ve bu yüzden bu projede yer alan gönüllüler, toplu taşıma kullanan binlerce insana ne kadar değerli bir bilgiyi sunduklarının farkındalar.

  Programa katılan öğrenciler birçok farklı görevde yer aldı; proje liderleri, proje yöneticileri ve genel koordinatörler gibi. Proje liderliği görevi, Endüstriyel Tasarım bölümünde okuyan Brenda Plata tarafından gerçekleştirildi. Daha önce Puebla’daki kültürel rotalarda toplu taşıma kullanımını göstermenin bir yolunu bulmak istediği için bu program çok ilgisini çekmiş. “Yıllardır, mobil cihazlarla ilgileniyorum. Şehrimizde gözle görülür bir şekilde büyük bir bilgi erişimi eksikliği vardı. Ama şimdi rota bilgileri Puebla vatandaşları, ziyaret eden turistler ve yabancı öğrenciler tarafından erişilebilir.” Brenda tüm projeyi denetlemek, diğer kullanıcıları yönlendirmek ve Moovit ekibi ile iletişimden sorumluydu.

  Moovit Ekibi öğrencilerin kendini bu programa adamasından son derece etkilendi. Hatta Brenda ekledi, “Bir çok öğrencinin heyecanını ve şehrin ulaşım bilgisini geliştirmek istemesini görmek çok etkileyiciydi.” Puebla’da elde edilen başarı sayesinde, Topluluk ekibi Meksika’da bu programı gerçekleştirebileceği yeni şehirler arıyor.

  Eğer sizin de Puebla örneğine benzer bir proje üretme fikriniz varsa, duymayı çok isteriz. Bu konuda community@moovitapp.com’a kısa bir eposta gönderebilirsiniz.

  Previous