İleri ve yukarı

March 28, 2017

  Şehir — Ploiești

  Ploieşti, Romanya’nın başkenti Bükreş’in yaklaşık 60 km kuzeyinde yer alır ve Prahova’nın başkentidir. Şehrin sakinleri ve ziyaretçiler için Prahova Vadisi’nin yakınındaki kayak merkezleri, klasik mimarisi ve ülkenin en sevilen orkestralarının konser performansları gibi şehir hayatının birçok önemli kültürel öğesi bulunmaktadır. Yerel operatörler yılda 70 milyon yolcu taşımaktadır.

   

  The Historical Muzeul Ceasulu building in the Ploiești city center.jng

  Ploieşti şehir merkezinde Tarihi Muzeul Ceasului binası

  Elçi- Bogdan

  Mooviter Topluluk bülteninde düzenli olarak, şehirlerindeki toplu taşıma deneyimini iyileştirmek için kendini adamış olan 100’den fazla topluluk elçimizden birine yer veriliyor. Tüm Elçiler, Topluluk Editörü platformunda katkılarıyla en az 1.000 puan kazandılar, ancak daha da önemlisi başkalarına yardım ederek bundan çok daha fazlasını elde ettiler.

  Bükreş Teknik Üniversitesi’nde Trafik ve Ulaştırma Mühendisliği bölümünün ilk öğrencilerinden olan Bogdan, memleketi Ploieşti için ulaşım uygulaması ararken ilk kez Temmuz 2015’te Mooviter Topluluğu’yla karşılaştı. Şehri henüz uygulamada bulunmadığından, Ploieşti’yi haritalandırarak şehrin sakinlerinin kullanması için önemli bir rol oynayabileceğini anladı. Bogdan, toplu taşıma araçları konusunda tutkulu ve Mooviter Topluluğu’nu  bunun için “biçilmiş kaftan” olarak tanımlıyor, özellikle nakliye planlaması ve lojistik alanlarında çalışma konusunda çok istekli ve Ploieşti’de yerel toplu taşıma forumunda seçkin bir üye. Bogdan, eğitimi, haritalama ya da toplu taşımacılık üzerine yoğunlaşmadığında, memleketi çevresinde gerçekleştirdiği uzun scooter yolculuklarından, fotoğraf çekmekten ve uluslararası tartışma turnuvalarına katılmaktan hoşlanıyor. Oldukça meşgul olan Bogdan aynı zamanda gerçek sivil katılımı temsil eden Ploieşti Belediye Başkanı için onursal danışmanlık yapıyor.

  14519884_1182385648471034_4751942859614561511_n

  Bogdan, Ploieşti’de bir otobüs durağında

  Bogdan, Mooviter Topluluğu’na Temmuz 2015’te katıldığından beri şehrin karışık ulaşım yollarını belirlemede baş rolü üstlendi ve şehrin transit bilgilerini gerektiğinde güncellemeye kendisini adadı. Avrupa’da elçi olmayı isteyen ilk Mooviterlardan biriydi. Birkaç ay sonra, Bogdan benzersiz bir kişisel misyona başladı, otobüs durağı selfie projesi. Şöyle başladı “üniversiteye başlamadan bir hafta önce, ev özlemiyle  mücadeleye yardım etmek için … Hafızamı canlı tutmak için bir şeyler yapmak zorundaydım.” Böylece, Bogdan bütün şehri gezdi. Bize şunları söylüyor “Her biri otobüs, tramvay veya troleybüs duraklarında olmak üzere ve hatta kentteki her büyük istasyonda 300 tane selfie çekmek 5 günümü aldı.” Bogdan, memleketinde seyahat ettiği yıllar boyunca tanıştığı birçok şoförün arkadaşlığından nasıl keyif aldığını da anlattı. Bu proje memleket gururunu gösteriyor ve önemini vurguluyor, biz de Moovit ofislerinde bu fotoğrafları görmekten dolayı çok heyecanlıyız!

  Bogdan’ın sanatsal çalışmalarından bazılarını buradan inceleyebilirsiniz.

  Moovit Topluluk Ekibi, geçtiğimiz yılın sonunda, Doğu ve Orta Avrupa’da Bogdan’ı ve diğer üst düzey Elçileri, Bölgesel Elçilik toplantısı için Berlin’e davet etti. Bogdan, online olarak görüştüğü insanların çoğuyla buluşmanın yanı sıra bir süredir Berlin ve Potsdam’ı ziyaret etmek istediğini ve bunun ” Almanya’ya umduğumdan daha erken gitme fırsatı “ verdiğini söyledi.

  MoovitCommunitymeetup.Europe2016

  Bogdan (sağ alt köşede) ve diğer Orta ve Doğu Avrupa Elçileri Aralık ayında Berlin’de

  Bükreş’e taşındıktan sonra Bogdan Moovit’i şehrin düzenini öğrenmek, alternatif rotaları görmek ve tahmini varış zamanlarını elde etmek için sık sık kullandı. “Son bir yıldır Bükreş’e katkıda bulundum, bu yüzden şehri iyi tanıdım ve ana hatlardan bazılarını öğrendim.” Arkadaşları sık sık Bükreş’te yol tariflerini ona soruyor ve Bogdan katkıda bulunmak için bunu büyük bir motivasyon kaynağı olarak görüyor; böylece Moovit’i onlara önererek ulaşım sorularını çözmelerine yardım ediyor. Romanya Elçisi aynı zamanda, 2400 duraktan oluşan Selfie Projesi’ni ülkenin başkentinde yeniden oluşturmak istiyor! Bogdan şu anda Romanya’nın tüm tren ağını haritalandırıyor. Projenin büyük bir meydan okuma olduğunu belirtiyor: “çünkü her tren ayrı ayrı eklenecek (yaklaşık 1500 tren var) … ama bundan hoşlanıyorum, çünkü ülkemin yeni bölgelerini görmeye başlıyorum.”

  Değerli Mooviter Topluluk liderimiz Bogdan, adım adım yeni projeler ve maceralarda yer almaya devam ediyor.

  Previous