Şimdi navigasyon zamanı

January 22, 2017

  Guadalajara
  Catedral_de_Guadalajara_y_kiosko
  Guadalajara Katedrali

  Bu ay üzerinde yoğunlaşacağımız şehir, Meksika’nın Jalisco eyaletinin başkenti Guadalajara. Coğrafi olarak, Guadalajara Meksika’nın batı sahiline biraz daha yakın, Mexico City’den yaklaşık 550 km uzaklıkta ve ülkenin batı kısmının kültürel özelliklerinin çoğunu temsil ediyor. Meksika 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra, Guadalajara’da son yüzyılda da devam eden birçok ekonomik ve teknolojik gelişme görüldü; şehrin ilk sanayi bölgesi 1940’lı yıllarda inşa edildi ve bugün Guadalajara hala büyük IT ve üretim endüstrileri ile ünlü. Bu nedenle, şehir bazen Meksika’nın Silikon Vadisi olarak bilinir. Endülüs Arapçasında Guadalajara nehir veya taş vadi anlamına gelir. Jalisco’nun kırsal geleneklerinin birçoğunu devam ettirdiği için şehrin birçok takma adı vardır, bunlardan birisi de Batı’nın İncisi’dir. Bu geleneklerden bazıları dünyaca ünlü tekila ihracatçısı olmaları ve Mariachi müziğinin yanı sıra, geniş kalabalıkları cezbeden uluslararası film festivali ve kitap fuarı gibi yıllık kültürel etkinliklerdir. Guadalajara Metropolitan Bölgesi, toplam yedi komşu belediyeyi kapsar ve yaklaşık 4,4 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci en kalabalık nüfuslu kentidir. Bölge sakinleri, kültürel bakımdan zengin şehirlerinde dolaşmak için birçok hafif raylı sistem, metro, demir yolu, otobüs, tramvay  ve halka açık bisiklet paylaşım sistemini kullanmaktadır.

  Toplu taşıma bilgilerini tüm şehir için iyileştirmek amacıyla Üniversite ve Moovit’in ortak projesi

  Guadalajara, bir süredir uygulamada mevcuttu, ancak kentin bilgilerinin güncellenmeye ihtiyacı vardı. Bununla birlikte, çok az miktarda kaydedilmiş bilgiye kolaylıkla ulaşılabiliyordu, yani şehrin toplu taşıma bilgisinin geliştirilmesi inanılmaz zordu. Geçen yıl Puebla Tec de Monterrey ve Moovit arasında gerçekleştirilen iş birliğinden ilham alan Teknoloji Profesörü Domingo Coss harekete geçme zamanının geldiğine karar verdi! Guadalajara Tec de Monterrey’deki öğrencileri şehrin karmaşık ulaşım sistemi için mevcut bilginin kalitesini ve doğruluğunu artırabilirdi. Profesör Coss ortak ulaşım veri projesi ile ilgili düşüncelerini şöyle paylaşıyor “… şehrimizde bekleme ve aktarma sürelerini azaltarak daha iyi hizmet verebilecek ve toplu taşıma hakkında öğrencilerimizin daha kolay bilgiye ulaşmasını sağlayacak”.

  image (17)

  Guadalajara Tec de Monterrey öğrencileri projenin tamamlanmasını kutluyor
  Toplam 88 öğrenci katıldı. Gereksinim duydukları bilgilerin kolaylıkla bulunmaması nedeniyle, şehirdeki çeşitli hatların kesin güzergahlarını bulup teyit etmek için başlangıçtan varış noktasına kadar seyahat ettiler, daha sonra Moovit veri tabanında yer alan verilerde gerekli değişiklikleri yaptılar. Otobüs güzergahını doğrulamak için şehirde otobüsle gezerek hatları kontrol eden öğrencilerden Minoru Kaneko, deneyimini şöyle dile getirdi: “Şehri farklı açılardan görmek zorundaydım ve yeni insanlarla karşılamak eğlenceliydi”.Öğrenciler bu harika deneyime ek olarak proje için kendi tişörtlerini tasarladılar, Guadalajara’da Moovit için pazar fırsatlarını araştırdılar, uygulama hakkında öğrenci bilincini artırmak için bir kampüste pazarlama kampanyası başlattılar ve hatta Guadalajara’da Moovit’in en iyi şekilde kullaılabilmesi için öğretici videolar oluşturdular. Projenin finali, üniversite kampüsünde büyük bir etkinlik olarak kutlandı ve katılımda bulunan 88 öğrencinin tamamı, Moovit’ten sertifikalarını ve Guadalajara topluluğuna katkıları ve başarıları için Üniversite yönetiminden tavsiye mektuplarını aldı. Bu projeyi toplu taşımayı kolaylaştırmak için bir araç olarak düşünürken, bir başka öğrenci Ana Marlen Isidro Aldana,”Birilerine yardımcı olduğunuzu bilmek inanılmaz bir his ve daha fazlası yaptığınız katkıların ülkedeki en önemli şehirlerden birinde yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediğini biliyorsunuz.” dedi.

  image (18)
  Projeye katılım sertifikası alırken

  Üniversite için bu şehre gelen Aldana, bu projenin kişisel seyahat kalıpları üzerindeki etkisini de şöyle paylaşıyor, “Guadalajara’ya ilk geldiğimde sadece taksi ya da uber kullandım, ama bunun bazen gereksiz bir masraf olmasının yanı sıra, her yere giderken araba kullanan insanlardan biri olmak istemiyordum. Ayrıca, Guadalajara’nın Metropolitan Bölgesi’ndeki daha fazla yeri tanımak istedim, bunun için şehirdeki toplu taşıma araçlarını kullanmayı öğrenmem gerektiğini biliyordum. Şimdi Moovit’le birlikte şehrin hakkını vererek gezdiğimden eminim. ”

  Guadalajara’daki öğrenciler size de ilham verdi mi?
  Moovit Üniversitesi Programı ve bu programa nasıl katılabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin

   

  Previous