Her şeyin başlangıcı

December 18, 2016

  Şehir – João Pessoa
  Bu ay, Brezilya’daki Moovit Topluluğu tarafından haritalandırılan ilk şehir João Pessoa’yu tekrar gözden geçiriyoruz. Şehir Paraíba eyaletinin başkenti ve yaklaşık 770.000 kişiye, yani eyaletin tüm nüfusunun yaklaşık altıda birine ev sahipliği yapıyor. Hepsi birlikte, tüm metropol alanı yaklaşık 1.2 milyon nüfusu kapsamaktadır. João Pessoa, caddeler ve yerleşim yerlerindeki parklar, ağaçlar ve yeşillikler göz önünde bulundurularak dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu yeşillik kent genelinde 7 kilometrekareden fazla bir alana sahiptir ve 20 km uzunluğundaki altın kumsallar şehirde yaşayan herkese ilham verir. João Pessoa, Brezilya’daki en eski üçüncü kent olarak kabul edilir ve bu tarihi geçmiş şehir merkezinin mimarisine yansır. Güney Atlantik Okyanusu’nun en doğusundaki noktada bulunan kent, güneşin Amerika’da ilk yükseldiği şehir olarak ün kazanmıştır. João Pessoa sakinleri, otobüs, tren ve feribot gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmektedirler.

  joao_pessoa_-_cropped

  Elçi- Vítor
  Minas Gerais eyaletindeki futbol şampiyonalarının bir hayranı olan Vítor, aynı zamanda Topluluk’ta şehini haritalandıran öncülerinden biri. 2014’te João Pessoa’da yaşayan Vítor, iş birliğine dayalı ulaşım verisi toplama ve şehrinin bilgilerini açık veri platformuna yüklemekle ilgilendi ve şehir içi toplu taşıma hatları ve durakları hakkında bilgi topladı, ancak bu bilgi, o zamanlar halk tarafından kolayca erişilebilir değildi. Vítor, “Moovit ile bu bilgiyi João Pessoa halkının kullanımına sunma olanağının onu derhal cezbettiğini” anlatıyor. 2014’te Vítor, güneydeki Belo Horizonte şehrine taşındı ve João Pessoa’da olduğu gibi aynı büyük başarıyı gerçekleştirmek istedi, ancak bu sefer yaklaşımının farklı olması gerekti, çünkü şehir büyümekte olan bir metropoldü. Vítor’un desteği ile Moovit’in Brezilya Ülke Yöneticisi hem metropol hem de şehir içi ulaşım operatörleri olan BHTrans ve SINTRAM ile iletişime geçti ve onlar da ellerindeki ulaşım verilerini paylaştı. Belo Horizonte ve çevresini kapsayan bu büyük veri paylaşımı ile Topluluk, bölgenin ulaştırma sistemlerinin tam bir resmini yarattı ve halkla paylaşmayı başardı.

  João Pessoa ve Belo Horizonte, Vítor’un başarılarının başlangıcıydı ve o tarihten bu yana, onlarca şehir ve belediyeyi kapsayan altı farklı haritalama projesinde yer aldı. Vítor, şöyle açıklıyor “Her şehrin sakinlerine daha doğru ve detaylı bilgi getirme imkânından ilham aldım.Örneğin, bu şehirlerin ikisinde, hatların geçtiği duraklar hakkında veriler mevcuttu, ancak bazen insanlar hattın şeklini ve otobüsün nerelerden geçeceğini zihinlerinde görselleştiremiyor ve hepsi Moovit’le mümkün hale geliyor.” Vítor, son üç yıl boyunca haritalama sırasında bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı, örneğin belirli hatlar hakkında bir türlü bilgi bulamaması gibi. Ama online olarak yeterli bilgi olmayan bazı şehirleri Vítor fiziksel olarak seyahat etti ve bilgi toplamak için hatları kullanarak haritalandırdı! Bu oldukça zaman alıcı olmasına rağmen Vítor “… Son birkaç aydır bunu iki defa yapacak kadar şanslıydım” diyor. Olağanüstü Brezilya Elçisi halihazırda Minas Gerais eyaletinde bir başka şehri haritalandırıyor, ve soluklanmadan bir sonraki planının Belle Horizonte’deki Sete Lagoas’ı haritalandırmak olduğunu bizimle paylaşıyor. İşte karşınızda, Brezilya’daki yüzlerce şehrin ulaşım bilgilerini ve Minas Gerais’in şampiyonlar ligi takvimini oluşturan, Vitor!

  Tüm Moovit Ekibi adına, senin için mutlu ve harika bir yeni yıl diliyoruz.

  Previous