Burada, Şimdi ve Sonraki

January 22, 2017

  Ulaşım dünyasındaki son ve yaklaşan trendler konulu ilk serimize hoş geldiniz. Yıl boyunca mobilite ile ilgili sektörden bilgiler ve ileriki yıllarda (umarız) günlük hayatımızı etkileyecek gelecek  planlarını araştırıp paylaşacağız.

  Morgan3

  Morgantown Kişiselleştirilmiş Hızlı Geçiş Sistemi

  Mobilite dünyasında birçok kişinin ilgisini çeken konulardan biri, kişiselleştirilmiş hızlı geçiş sistemleridir. Bunu sıklıkla yakın gelecekte ortaya çıkacak bir şey olarak görüyoruz, ancak gerçekler bize aksini gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri Morgantown’da 1975 yılından bu yana West Virginia Üniversitesi kampüsleri arasında talep üzerine başarılı bir şekilde çalışan harika bir örnek var. Bu dünyada bir ilkti, ve bugün hala yolcuların hedeflerine doğrudan gittiği araçlarla, tamamen işlevsel Kişisel Hızlı Geçiş (PRT: Personal Rapid Transit) sistemi olmaya devam ediyor. Sistem, insanların şehri istila eden bireysel araçlardan vazgeçmesine izin veren yer altı ve yükseltilmiş yolların birleşiminden oluşuyor. Şehirde PRT’den “People Mover” olarak bahsediliyor. Bir zamanlar üniversitenin üç kampüsünde derslerin ayarlanmasını bile belirleyen bu araç şimdi miladı dolmuş gibi görünüyor ama hala ulaşım planlamanın çok önemli bir parçası. Morgantown PRT’sinin benzersizliği çok modlu servisinde bulunuyor. Yoğun saatler için yapılan özel planlamasına ek olarak, yolcular isteğe bağlı servis taleplerini bir düğmeye basarak bildirebiliyorla ve yoğun olmayan saatlerde PRT daha az aracın çalıştığı verim odaklı sirkülasyon moduna geri döner. Kamusal mobiliteye yönelik bu efektif yaklaşım, Batı Virginia Üniversitesi PRT Ortak Direktörü Arlie Forman’ın projeyi “şehirlerin kirlilik, trafik ve çevresel taleplerle nasıl daha iyi başa çıkabileceğinin bir örneği” olarak nitelendirmesini sağladı.

  Passengers-boarding-PRT-vehicle-at-MIST-station
  Masdar şehri PRT sistem istasyonu

  Yakın geçmişte, mobilite pazarı birçok yeni PRT vizyonundan etkilenmiştir. Bunun bir örneği Kasım 2010’da Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Masdar şehrinde gerçekleştirildi. Burada, özerk sistem, kentin dışındaki otoparkı Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile birleştiriyor. PRT sistemi şarj edilebilir lityum pillerle güçlendirildiğinden, kompakt Masdar şehrinin tamamen arabasız ve karbon nötr olmasına olanak tanır. Sistem kurucuları, Masdar sakinleri için PRT’nin işlevselliğine kanıtlayacak şekilde 2014’ten beri yolcularının %75 oranında bir artış göstermesinden dolayı mutluluk duyuyor. Masdar sistemini tedarik eden şirket, yakın gelecekte ağın genişletilmesini ve çevredeki genel hızlı taşımacılığın da yapılanmasını planlıyor.

  Yapım aşamasında yer alan PRT sistemleri için önerilen bir diğer model yüksek skyTran projesidir. Ağ, 2 ve 4 kişilik bilgisayar kontrollü ve bir çelik çerçeve boyunca kayan podlardan oluşacak ve sistemin talebe bağlı öğesi, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla araç çağırmalarını sağlayacak. 2016’da şirket, bir inşaat prototipi olan ilk teknoloji sistemini duyurdu. Bu ilk versiyon, yoğun nüfuslu kentler ve banliyölerde daha verimli ulaşım hayalini gerçekleştirmek için önemli bir  adımdır. İlk önerilen pilot proje muhtemelen Tel Aviv’de olacak ve tamamlanırsa ilk defa 1990’da önerilmiş bir fikir gerçeğe dönüşecek.

  SkyTran_Seattle2skyTran ağının kentin içerisine nasıl entegre edilebileceğine dair bir görüntü

  Kişiselleştirilmiş Hızlı Geçiş Sistemi büyük bir atakta ve bu kalabalık şehirlerimizdeki banliyölerde yaşayanlar için heyecanlı zamanlar ve gezegenimiz için daha sürdürülebilir bir kalkınma yaklaşımına katkıda bulunmak demek.

  Previous