Bütün, parçalarının toplamından fazladır

February 22, 2017

  Adalar – Malta Cumhuriyeti
  Malta.image

  Malta, Akdeniz’de Tunus ve İtalya arasında takımadalardan oluşan bir ülkedir.Toplam on sekiz adadan oluşur, ancak sadece üç büyük ada, Gozo, Comino ve Malta’nın kendisinde yerleşim vardır. Malta, antik ve orta çağ boyunca çeşitli ticaret yolları ile bağlantılı stratejik konumundan kaynaklanan zengin ve çok çeşitli bir kültüre sahiptir. Bu çok çeşitli kültür, Valetta’nın başkentinde tam olarak gözlemlenebilir. Ülkenin sivil, dini, sanatsal ve askeri tarihini somutlaştıran 320 eser şehri sımsıkı sarmalamaktadır. Ulaşım ağı, yerleşim olan üç ada arasında yolcu taşıyan otobüsler ve feribotlardan oluşur.

  Mooviterlar  
  image1 (4)

  Milano’daki soğuk bir akşamda bir araya gelen arkadaşlar

  Elena, Milano, İtalya’da Tıbbi Biyoteknoloji alanında eğitim görüyor ve seçtiği çalışma alanını çok seviyor. Çalışmalarını tamamladığında hayali, Bilimsel Araştırmacı olmak. Elena’nın bir diğer tutkusu da seyahat etmek: “Gittiğim yerlerin kültürünü keşfetmek ve gizli sanat parçaları aramaktan hoşlanıyorum” diye belirtiyor. Aslında,  seyahat ederken Moovit gibi bir hizmete sahip olmanın gerçek değerini ilk defa yabancı bir ülkede gezerken hissetmiş. 2015 yazında Elena, Malta Adaları çevresinde arkadaşlarıyla birlikte seyahate çıkmış ve daha çevre dostu olduğu için toplu taşıma araçlarını tercih etmişler. Ancak, o sırada yerel hatların saat ve rota bilgileri akıllı telefonlarda görülemediğinden grup zaman zaman sorun yaşamış. Gezileri bitip de Elena İtalya’ya döndüğünde, Mooviter Topluluğu’nda son derece aktif olan arkadaşları ona Moovit Editör’den bahsetmiş ve haritalama sürecini anlatmış. Hem ada sakinlerine hem de kendisi gibi ziyaretçilere, yerel toplu taşıma hatları hakkında daha iyi bilgilendirme sağlayabilecek bir fırsat olduğunu düşünmüş ve belki, turistler bu bilgiye erişebilirse, araba kiralamak yerine toplu taşıma araçlarını seçebilirler diye ada için bir alternatif oluşturmak istemiş.

  Kendini buna adamış olsa da yoğun bir öğrenci olan Elena, ders programı ve sınav takviminin arasında yine de bazı güzergahları haritalandıracak kadar zaman bulabilmiş. Bir insanın, gönüllü bir projeye gerçekten katkıda bulunmak istediğinde nasıl zaman ayrılabileceğini kanıtlar nitelikte bir yıl boyunca sürekli katkıda bulunmaya devam etmiş. Elena “En büyük zorluk durakların tam yerini bulmaktı.” diye belirtiyor. Malta’nın otobüs ağı tek başına 2000’den fazla otobüs durağı içeriyor, bu nedenle Elena’nın otobüs duraklarının kesin konumunu doğrulamak için uzun bir süreye ihtiyaç duyması hiç de şaşırtıcı değil. Bu zorluğa rağmen, Elena durak yerini doğrulamak için çeşitli tamamlayıcı yöntemler bulmuş ve sonunda bu süreci başarıyla tamamlamış.

  Bu yılın başında, Elena, birkaç arkadaşıyla buluştuğunda şans eseri konu haritalama projesine gelmiş. Bir arkadaşı, Islam, özellikle bu süreçten ilham almış ve o da projeye katılmış. Malta’nın son birkaç güzergahını sadece bir hafta içinde haritalandıran bu iki arkadaş, yenilmez bir güç haline geldi! Islam, Elena ve diğer bazı arkadaşları bu yıl Malta’yı tekrar ziyaret etmeyi planlıyorlar, ancak bu sefer akılları rahat bir şekilde adaları gezebilecekler. Bu ikilinin haritalandırmak istediği başka şehirler de var. Her yıl Mısır’ı ziyaret eden Islam, Kahire’yi haritalandırmaya başlamış bile, ve Elena da Milano topluluğuna katkıda bulunmaya karar vermiş, “…global projeler gibi. Trafiğin çok sıkışık olduğu bir şehirde yaşıyorum ve Moovit herkesin yolculuğunu iyileştirmeye yardım edebilir.” diyor.

  Malta’da ulaşım bilgilerini herkese erişilebilir kılan Elena ve Islam, sizi saygıyla selamlıyoruz! 

  Previous