Topluluğun Tanımı

April 25, 2023

  1496283_1447133158841222_692022773_o

  Bu ay Sırbistan’dan Biotech yükseklisans öğrencisi Bojan ile tanışıyoruz. Topluluğa Haziran ayında, uygulama Belgrad’da kullanılmaya başlandıktan kısa bir süre sonra katıldı. Bojan uygulamı kullanmaya başlayınca şehrinin bilgilerini geliştirebileceğini düşündü. Ve o günden beri, Topluluk’ta hızla yükselen bir yıldız oldu. “İlk katkımdan sonra ben haritalama olayına bayıldım ve elimden gelenin çok daha fazlasını yapmaya çalıştım. Önerilerimin hepsini de gerçekleştirme şansı buldum, hatta çok daha fazlasını.”

  Bojan topluluğa Belgrad için bilgiler ekleme isteğiyle katıldı, ve ekledi de, “Ben aslında sadece tren saatlerini güncellemek istemiştim. Sonrasında, başka şeyleri güncelleyerek devam ettim; Belgrad’da toplu ulaşım hala devlet yönetiminde – uygulamadaki bilgilerin sürekli güncellenmesi gerekiyor.” Belgrad’ın Muhafızlarından birisi olmakla birlikte, Bojan memleketi Valjevo’yu da haritalandırdı. “Bence yerel-vatansever olmak doğal, içten gelen bir şey, sadece kendin için değil, şehrindeki herkes için bir şeyler yapma şansına sahip olduğunda ortaya çıkıyor.” Valjevo’da büyümüş olmak Bojan’a şehrini haritalandırması için ihtiyacı olan tüm bilgileri veriyor. “yerel topluluğum için süper kullanışlı bir şeyler yapabilme şansım vardı; çünkü toplu taşıma sistemi basit olsa da, bunun hakkında ulaşılabilir bir bilgi yoktu. Tüm toplu taşıma bilgilerinin yer aldığı tek bir kaynak yoktu. Şimdi, ihtiyacınız olan her şeye ulaşmak çok kolay.”

  Bojan inanılmaz derecede proaktif ve tüm ülkesinin Topluluk projesinden sorumlu olmaktan çok mutlu. Diğer topluluk üyeleriyle yaptığı çalışmalardan ne kadar keyif aldığından bize bahsediyor, örneğin, Nis’teki azimli Lazar, “deli gibi birçok konuyu saatlerce tartıştık, ve sonunda büyük dataları girerken zaman kazandıran bir program geliştirdik. Şimdiden başarıyla başka yerlerde de kullanılıyor. Bu bizim özellikle gurur duyduğumuz bir şey.”

  Bojan Sırbistan topluluğundaki bir çok kişiyle iletişim kuruyor ve belirtiyor ki, “üyeler arasındaki etkileşim bu deneyimi inanılmaz bir hale getiriyor. Herkes işbirliği içinde hissediyor.” Lazar’la birlikte, Bojan Belgard Topluluğundan, yakında bir şeyler içmek için bir araya gelecekleri Bogdan da dahil*, birçok kişiyle harika ilişkiler kurdu. Bojan ve Belgrad Topluluğunun diğer üyeleri, mesela Nicola, fikir alışverişi yapmak, sosyalleşmek ve Sırbistan Topluluğunu daha da güçlü hale getirmek için bir Facebook grubu kurmaya karar verdi.

  Bojan kendisini dünya vatandaşı olarak değerlendirdiğini söylüyor, şimdiden birçok ülkeyi ziyaret etmiş ve birçok farklı ülkede de çalışmış. Sahip olduğu bu ileri bakış açısı ile Bojan tüm ülkesi için Editör platformunu Sırpça’ya çevirmeyi tamamladı. “Başkalarına yardım etmenin hayatta yapabileceğin en güzel şey olduğunu öğrendim, ve bunun karşılığında günlük hayatınızı güzelleştiren minik minik o kadar çok şey oluyor ki.” Bojan’a yaydığı pozitif enerjisi, bu projede bu aktif yer aldığı ve hepimize ilham verdiği için teşekkür ediyoruz.

  *Bojan Belgrad Topluluğundaki herkesin davetli olduğunu ayrıca ekledi.

  Previous