Geri

Koronavirüs Salgını Sırasında Toplu Taşımayla Seyahat

Koronavirüsün yani COVID-19’un mevcut tekrarlaması çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Kendimizi ve etrafımızdakileri korumak için gerekli önlemler alınmalıdır.

Moovit’in mesajlarını ve servis bildirimlerini yakından takip ettiğinizden ve yerel resmi toplu taşıma güncellemelerine dikkat ettiğinizden emin olun.

Aşağıdakiler, Dünya Sağlık Örgütü‘nün önerdiği gibi, özellikle toplu taşıma araçlarını kullanırken geçerli olan koruyucu tedbirlerdir.

1) Ellerinizi sık sık dezenfekte edin.

Seyahat ederken, virüsleri öldürmek için ellerinizi sabun ve suyla yıkamak seyahat sırasında mümkün değildir. Alkol bazlı jelleri kullanmak da ellerinizi temizlemek için önerilen bir yöntemdir. Seyahat ederken ve birçok yabancı yüzeye dokunduktan sonra sık sık kullanılması özellikle önemlidir.

2) Sosyal mesafeyi koruyun.

Kendiniz ve diğer yolcular arasında en az 3 adım veya 1 metre mesafe bırakmanız önerilir. Bu, COVID-19’a sahip olabilecek birisinin damlacıklarında nefes alma şansınızı azaltacak güvenli bir mesafedir.

3) Gözlere, buruna ve ağza dokunmaktan kaçının.

Bu önlem ilk tavsiye ile ilgilidir ve özellikle ellerimizin birçok yüzeye temas ettiği ve virüsü yüzeyden alabildiği otobüsler, trenler vb. için geçerlidir. Gözler, burunlar ve ağızlar, yabancı bir yüzeye dokunduktan sonra yüzünüze dokununca virüsün vücudunuza girmesinin kolay yoludur.

4) Solunum hijyenini uygulayın.

Kendimizi virüsten korumanın yanı sıra, öksürdüğümüzde ve hapşırdığımızda ağzımızı ve burnumuzu dirseğimizle kapatarak koruyabiliriz. Bu durum, dışarıdayken ve başkalarının yakınındayken çok önemlidir.

Siz toplu taşıma kullanın (sağlıklı olarak), biz size rehber olalım.

Önceki