Back

ULAŞIMDA HES KODU NASIL ÇALIŞACAK?

October 5, 2020

  Antalya’da HES koduyla ulaşım için hazırlıklar başladı. Sağlık Bakanlığı verilerinin işlenceği sistemde koronavirüs testi pozitif çıkanlar ve temaslılar kara listeye alınacak. Sistem anlık olarak karantina uyarısı verecek.

  İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın 81 ilin valiliklerine “Şehir içi toplu ulaşımda HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulama” başlığıyla gönderdiği genelgeden sonra sistemin oluşturulmasına yönelik hazırlıklar başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Nurettin Tonguç, Sağlık Bakanlığı’nın bilgi sistemindeki koronavirüs listesinin ulaşım sistemine işlenmesinin ardından uygulamanın aktif hale getirileceğini açıkladı.

  BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR

  Uygulanacak yeni sistemle ilgili Hürriyet’e bilgi veren Tonguç, “Genelgeyi inceledikten sonra Sağlık Bakanlığı’na yazı yazdık. Şu anda yolcuların HES kodlarını okuyacak yazılımın oluşturulmasını bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı bu sistemi bize açar açmaz uygulamayı başlatacağız. Ulaşım sistemini bu yeni sisteme entegre etmeye çalışıyoruz. Elektronik ücret toplama sistemi Antalya’da Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu olmak üzere 5 merkez ilçede ve Alanya’da var. Onlarda bu sistem oluşturulacak. Diğer ilçelerde ise yolcular, cep telefonlarından karekod uygulamasıyla HES kodları kontrol edilerek toplu ulaşım kullanabilecek. Bu konuda bütün ilçelere talimat verdik. Bakanlığın bilgi sistemi açıldığında hemen uygulamaya başlayacağız” dedi.

  ‘KARANTİNA’ UYARISI VERECEK

  Kamu kurumlarında tabletler aracılığıyla okutulan HES kodları için ulaşımda farklı bir yöntem izleneceğini belirten Tonguç, “Ulaşımda her araca tablet yerleştirmek uzun ve kapsamlı bir çalışma gerektirdiği için Sağlık Bakanlığı, Antalya Kart sistemine entegre edilecek bir link açacak. Bakanlık o link aracılığıyla bizimle hasta olup evde oturması gerekenlerin kimlik bilgilerini paylaşacak. Biz de o bilgileri sistemimizdeki kart bilgileriyle eşleştireceğiz. Listede adı gelen vatandaşları karantina sürelerinde kara listeye alacağız. Hasta ya da temaslı kart sahiplerinin otobüs kartları, karantina süresi dolana kadar çalışmayacak. Otobüse binen bir yolcu eğer bu listede yer alıyorsa, sistem ‘karantina’ uyarısı verecek. Bu sayede kişinin sağlık durumundan haberdar olan şoför, karantinada olması gereken kişinin otobüse binmesine engel olacak” şeklinde bilgi verdi.

  SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

  HES kodu sisteminin tamamen elektronik sistem üzerinden uygulanacağını belirten Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, hayata geçirilecek sistemi şöyle özetledi: “Vatandaşlarımıza ve şoförlerimize mağduriyet yaşatacak bir durum söz konusu değil. Sağlık Bakanlığı kartlı sistem üzerinden bilgi paylaşımını açacak. İzolasyonda olan koronavirüs hastası vatandaşların ulaşım hesapları, Bakanlığın bize bildirdiği gün kadar askıya alınacak. Bu kişiler toplu taşıma aracına binmek istediklerinde, hesapları askıya alındığı için ulaşım kartlarını kullanamayacaklar. Bu konuda şoförlerimiz emniyet birimleriyle irtibat halinde çalışacak. Eğer yolcu, sağlık durumunun oluşturduğu riske rağmen otobüse binmek için zorluk çıkarırsa şoförlerimiz durumu Emniyet Müdürlüğü’ne bildirecek ve gerekli işlemler yapılacak.”

  Kaynak: hurriyet.com.tr

  Previous