Geri

T5 Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattının İlk Kısmı Açıldı

January 3, 2021

  4 Ocak Pazartesi günü Eminönü -Alibeyköy Tramvayı’nın Cibali – Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmı kullanıma açılıyor.

  1 Ocak’ta açılış töreni düzenlenen ve 10 gün ücretsiz hizmet verecek olan 8.8 km’lik hat, Haliç sahilindeki tarihi dokuda yolcularına seyahat imkanı sunacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kasım 2016’da başlattığı 10,10 kilometrelik T5 Eminönü – Alibeyköy Cep Otogarı Tramvayı’nın 12 istasyon ve 8,8 km’den oluşan Cibali – Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmı yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı Eyüpsultan ve Fatih ilçelerinden geçerek Avrupa Yakası’nda önemli hatları birbirine bağlayan yeni tramvay ile bölgedeki kara ve deniz yolu ulaşım araçlarının entegrasyonu sağlanmış olacak.

  Saatte tek yönde 12 bin yolcu kapasitesiyle bölgedeki yoğun trafiği hafifletmesi beklenen tramvay, TF2Eyüpsultan – Piyer Loti Teleferik Hattı ve M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı ile entegre olacak.

  Hattın ikinci kısmı açılıncaya kadar, Cibali’den Küçükpazar ve Eminönü’ne İETT ring seferleri düzenlenecek. Böylece, M2 Yenikapı – Hacıosman ve T1 Kabataş-Bağcılar hatlarına da entegrasyonu sağlanacak.

  Günde 90 bin yolcuya hizmet veren Alibeyköy Cep Otogarı’na da ulaşım imkanı sunan tramvay, şehirlerarası yolcuları İstanbul’un girişinde karşılayacak. Eyüpsultan Camii ve türbesi, Balat, Fener ile Eyüpsultan Devlet Hastanesi gibi önemli noktalara da raylı sistemle ulaşımı mümkün olacak.

  Kaynak: haber.radyotrafik.com

  Önceki